Podnośnik koszowy, a rusztowanie. Porównanie dwóch popularnych metod dostępu do wysokich miejsc.
podnośniki koszowe

Podnośnik koszowy, a rusztowanie. Porównanie dwóch popularnych metod dostępu do wysokich miejsc.

W dziedzinie prac na wysokościach można wyróżnić różne metody dostępu do odległych miejsc. Dwie z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych to podnośniki koszowe i rusztowania. Oba sposoby mają zalety i wady, które warto rozważyć indywidualnie pod kątem planowanego zadania. Przeczytaj artykuł, porównujący te dwie metody pod względem różnych czynników, aby pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

1. Bezpieczeństwo

Jest jednym z najważniejszych aspektów pracy na wysokościach. Podnośniki koszowe są znane z wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Pracownicy znajdujący się w obudowanej platformie są dodatkowo przypięci linami (lonżami) asekuracyjnymi. Rusztowania wymagają większej uwagi i ostrożności, osoby pracujące na nich muszą poruszać się po wąskich deskach. Zabezpieczenia stosuje się w zależności od wykonywanych zadań i są to między innymi: siatki ochronne, pasy bezpieczeństwa, a także balustrady.

2. Łatwość użycia

Podnośnikiem koszowym steruje najczęściej doświadczony operator, umożliwiając precyzyjne ustawianie wysięgnika na różnych wysokościach. Dzięki temu pracownicy znajdujący się w koszu mogą skupić się w 100% na działaniu. Praca na rusztowaniu wymaga większego wysiłku fizycznego ponieważ osoby same muszą się przemieszczać na konstrukcji. Rusztowania zapewniają jednak znacznie większą przestrzeń roboczą, umożliwiając jednoczesną pracę wielu osób w różnych miejscach.

3. Czas realizacji

W przypadku gdy zależy na czasie, podnośniki koszowe są bardziej efektywne, ponieważ pozwalają na szybsze dotarcie do miejsca pracy i wykonanie zadań. Idealnie sprawdzą się do realizacji trwających od kilku godzin do kilkunastu dni. Natomiast w przypadku długotrwałych działań, gdzie dostęp do miejsca pracy jest wymagany przez dłuższy okres, rusztowania są bardziej praktyczne. Jednorazowy montaż może zapewnić stałe miejsce pracy na wysokościach przez cały okres trwania zlecenia.

4. Mobilność

Podnośniki koszowe samojezdne są montowane na podwoziu, co pozwala na łatwe przemieszczanie ich z jednego miejsca na drugie. W przeciwieństwie do tego, rusztowania są statyczne. Aby je przenieść, wymagają rozbiórki oraz ponownego montażu w nowym miejscu.

5. Koszty

Podnośniki koszowe mogą być kosztowne w wynajmie lub zakupie. Trzeba również pamiętać, że do kwoty wynajmu należy jeszcze doliczyć cenę za dojazd maszyny. Rusztowania są zwykle tańsze, ale też z dodatkowymi kosztami związanymi z ich montażem, demontażem i transportem.

Podsumowując, zarówno podnośniki koszowe, jak i konstrukcje budowlane mają swoje unikalne zalety i zastosowania. Jeśli priorytetem jest bezpieczeństwo i wydajność, podnośnik może być lepszym wyborem. Natomiast rusztowania są bardziej praktyczne w długotrwałych pracach, gdzie wymagana jest przestrzeń robocza na dłuższy czas. Przy wyborze odpowiedniej metody należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanych działań oraz budżet.


Czynności zabronione z podnośnika koszowego

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?

Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?

Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione

Kosztymobilnośćpodnośnik kosz
Udostępnij:
Podnośnik koszowy, a rusztowanie. Porównanie dwóch popularnych metod dostępu do wysokich miejsc.
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022