Podnośnik koszowy - prace prawnie dozwolone i zabronione
Czym jest podnośnik koszowy

Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione

Podnośnik koszowy to z założenia maszyna, która w bardzo bezpieczny sposób ma pozwolić na wykonywanie pracy na wysokości. Jednak, żeby taką była, trzeba znać jej ograniczenia i wiedzieć, które z działań mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Przeczytaj i poznaj możliwości podnośników koszowych.

Czym dokładnie jest podnośnik koszowy i do czego służy?

Jest to urządzenie mechaniczne, które w klasyfikacji zalicza się do podestów ruchomych (czyli takich, które mogą się poruszać). Podnośniki koszowe powstały w głównej mierze po to, by transportować na bezpiecznej platformie pracowników i żeby mogli oni wykonywać prace na wysokości. Urządzenia te także pozwalają na lokowanie w koszu materiałów czy narzędzi koniecznych do zrealizowania działania i transportu ich w odpowiednie miejsca.

Podział i klasyfikacja podestów ruchomych

Pod kątem zastosowania i sposobu poruszania się podesty ruchome dzieli się na stacjonarne i przejezdne.

Podesty ruchome stacjonarne:

  • wiszące,
  • masztowe,
  • stacjonarne.

Podesty ruchome przejezdne:

  • samojezdne (zamontowane na pojazdach),
  • przewoźne (zamontowane na przyczepach),
  • wolnobieżne.

Podnośniki koszowe (podesty ruchome przejezdne), aby mogły zaliczać się do tej grupy, według wytycznych Urzędu Dozoru Technicznego muszą posiadać te 3 składowe:

  1. Platformę roboczą (kosz) z elementami sterowniczymi.
  2. Wysięgnik.
  3. Podwozie.

Czy podnośnik koszowy można wykorzystać jako maszynę dźwigową?

Ze względu na obecność obudowanej platformy można pomyśleć, że jest to dobra powierzchnia do transportu materiałów i ładunków. Czy jednak jest to dozwolone? W instrukcji podnośników koszowych jest jasno powiedziane, że wykorzystywanie tej maszyny jako urządzenie dźwigowe jest zabronione.

Kosz jest skonstruowany tak, aby spełniał swoje zastosowanie jako platforma robocza – czyli przestrzeń pozwalająca wykonywać z niej prace na wysokości. Dlatego przenoszenie w nim ładunków może stanowić zagrożenie.

Czy oznacza to, że w koszu mogą się znajdować wyłącznie ludzie? Bez możliwości transportu wewnątrz narzędzi czy lekkich przedmiotów? Otóż skoro kosz jest platformą roboczą, powinna być możliwość przewiezienia do góry takich rzeczy. I tak właśnie jest. Można we wnętrzu umiejscawiać narzędzia i przedmioty, o ile ich powierzchnia nie wykracza rozmiarem poza obręb kosza i masą poza dedykowany udźwig. (Pamiętaj, że waga to ludzie + narzędzia).

Czy to, że dany przedmiot wystaje poza kosz zupełnie dyskwalifikuje użycie zwyżki? Są takie podnośniki koszowe, które posiadają atestowane haki pod spodem platformy. Dzięki ich obecności możliwe jest podpięcie tam zawiesi, do których przypina się różne elementy i przetransportowuje się je na wysokość. Oczywiście, jeśli ładunek mieści się wagowo w warunkach udźwigowych kosza.

Do jakich prac zazwyczaj wynajmuje się podnośniki koszowe i czy są takie, które są zabronione?

Podnośniki koszowe znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach. Od budowlanki, remontów, ogrodnictwa czy energetyki, aż po branżę filmową i eventową. Tak naprawdę wykorzystuje się je w większości zadań wykonywanych na wysokości. Można zatem stosować je jako alternatywę dla rusztowań lub bezpieczną wersję drabin.

Cały przekrój prac wykonywanych przez podnośniki koszowe ogranicza się wyłącznie do działań, podczas których korzysta się z nich w sposób bezpieczny. Dlatego, o ile są to zadania inne niż te zebrane w instrukcji jako potencjalnie groźne, dozwolone jest ich wykonywanie.

Zabronione jest użytkowanie podnośnika koszowego do:

  • dźwigania (jako maszyna dźwigowa),
  • ciągnięcia za sobą ciężkich elementów, pojazdów i przyczep,
  • transportowania groźnych towarów,
  • przeciągania przewodów,
  • obróbki strumieniowej (do tego konieczne jest specjalne wyposażenie),
  • uprawiania sportów,
  • użytku w otoczeniu zagrożonym wybuchem.

Jeśli chcesz pracować bezpiecznie tą wszechstronną maszyną, to wystarczy, że zapoznasz się z charakterystyką parametrów, będziesz unikać zabronionych prac i przestrzegać podstawowych zasad BHP. W przypadku pytań dotyczących wynajmu i doboru odpowiedniego sprzętu warto zadzwonić bezpośrednio do wypożyczalni, aby uzyskać informacje od doświadczonych użytkowników.


Autor :
dźwigPodnośnik koszowy
Udostępnij:
Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022