Praca z podnośnikiem koszowym w określonych warunkach pogodowych, stanowi istotny temat w branży maszynowej. Podnośniki koszowe są bezkonkurencyjnym narzędziem do pracy na wysokościach. Czy istnieją dla nich wyzwania atmosferyczne i jak można skutecznie sobie z nimi poradzić? Przeczytaj.
Czy ekstremalnie wietrznie, znaczy bezpiecznie?
Z pewnością jednym z najbardziej oczywistych czynników, mających wpływ na prace wykonywane w przestrzeni zewnętrznej jest wiatr. Silny powiew może znacząco utrudnić stabilność maszyny, a w szczególności kosza. Dlatego istotne jest, aby monitorować warunki pogodowe i dostosowywać się do zmian, które mają miejsce. W celu zapewnienia bezpieczeństwa Pracownikom w Polsce dopuszczalna prędkość wiatru pozwalająca na pracę podnośnikiem koszowym to 12,5 m/s, czyli 45 km/h.
Opady deszczu – z czym skorelowane jest to wyzwanie
Odpowiednia widoczność oraz komfort pracy to z pewnością jedne z najważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę w pracy z maszynami ciężkimi. W pewnych warunkach pogodowych, zwłaszcza przy opadach deszczu, Pracownicy mogą mieć wyzwanie z precyzyjnym manewrowaniem oraz wygodą pracy z kosza podnośnika. Dodatkowo, w takim przypadku maszyna może mieć wyzwanie z wjazdem, jeśli brak jest solidnie utwardzonej drogi i zrobi się błoto. W takiej sytuacji bardzo istotne jest właściwe przygotowanie, dzięki któremu można poradzić sobie z pracą na wysokości.
Oto kilka praktycznych wskazówek:
- Należy sprawdzić prognozę pogody. Jeśli deszcz jest przewidywany, można rozważyć opóźnienie zadania lub przeniesienie go na inny dzień, gdy warunki będą bardziej sprzyjające.
- Warto zapewnić odpowiednią ochronę odzieży. Pracownicy powinni być wyposażeni w kamizelki odblaskowe, kask oraz buty ochronne. Dodatkowo w sytuacji deszczowej, ważne może być zaopatrzenie w płaszcz przeciwdeszczowy, aby zwiększyć komfort pracy.
- Istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie wszelkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Upewnij się, że podnośnik jest stabilny i bezpieczny. Operator powinien mieć odpowiednie szkolenie oraz świadomość ryzyka związanego z pracą w deszczu.
EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków
Zobacz też:
Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?
Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?
Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie
Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?