Warunki pogodowe, a praca podnośnika
praca na podnośniku wiatr

Warunki pogodowe, a praca podnośnika

Praca z podnośnikiem koszowym w określonych warunkach pogodowych, stanowi istotny temat w branży maszynowej. Podnośniki koszowe są bezkonkurencyjnym narzędziem do pracy na wysokościach. Czy istnieją dla nich wyzwania atmosferyczne i jak można skutecznie sobie z nimi poradzić? Przeczytaj.

Czy ekstremalnie wietrznie, znaczy bezpiecznie?

Z pewnością jednym z najbardziej oczywistych czynników, mających wpływ na prace wykonywane w przestrzeni zewnętrznej jest wiatr. Silny powiew może znacząco utrudnić stabilność maszyny, a w szczególności kosza. Dlatego istotne jest, aby monitorować warunki pogodowe i dostosowywać się do zmian, które mają miejsce. W celu zapewnienia bezpieczeństwa Pracownikom w Polsce dopuszczalna prędkość wiatru pozwalająca na pracę podnośnikiem koszowym to 12,5 m/s, czyli 45 km/h.

Opady deszczu – z czym skorelowane jest to wyzwanie

Odpowiednia widoczność oraz komfort pracy to z pewnością jedne z najważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę w pracy z maszynami ciężkimi. W pewnych warunkach pogodowych, zwłaszcza przy opadach deszczu, Pracownicy mogą mieć wyzwanie z precyzyjnym manewrowaniem oraz wygodą pracy z kosza podnośnika. Dodatkowo, w takim przypadku maszyna może mieć wyzwanie z wjazdem, jeśli brak jest solidnie utwardzonej drogi i zrobi się błoto. W takiej sytuacji bardzo istotne jest właściwe przygotowanie, dzięki któremu można poradzić sobie z pracą na wysokości.

Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Należy sprawdzić prognozę pogody. Jeśli deszcz jest przewidywany, można rozważyć opóźnienie zadania lub przeniesienie go na inny dzień, gdy warunki będą bardziej sprzyjające.
  • Warto zapewnić odpowiednią ochronę odzieży. Pracownicy powinni być wyposażeni w kamizelki odblaskowe, kask oraz buty ochronne. Dodatkowo w sytuacji deszczowej, ważne może być zaopatrzenie w płaszcz przeciwdeszczowy, aby zwiększyć komfort pracy.
  • Istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie wszelkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Upewnij się, że podnośnik jest stabilny i bezpieczny. Operator powinien mieć odpowiednie szkolenie oraz świadomość ryzyka związanego z pracą w deszczu.

Czynności zabronione z podnośnika koszowego

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?

Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?

Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione

podnośnikPodnośnik koszowywarunki pogodowe
Udostępnij:
Warunki pogodowe, a praca podnośnika
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022