Jak wybrać podnośnik koszowy: udźwig i wysięg
udźwig kosza

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Udźwig kosza jest parametrem określającym maksymalną wagę, która może znaleźć się w jego wnętrzu. Na tej podstawie wyznacza się także zasięgi pracy ramienia podnośnika koszowego. W jaki sposób powinno się wybierać podnośnik koszowy bazując na tym współczynniku?

Jak oszacować, ile kilogramów znajdzie się w koszu?

Mycie elewacji, naprawy rynien, montaż zabezpieczeń przeciw ptakom – to tylko kilka przykładów prac na wysokości wykonywanych z podnośnika koszowego. Do każdej z nich potrzebny jest człowiek i narzędzia. To właśnie na podstawie ich wagi możesz stwierdzić, ile kilogramów znajdzie się w koszu. W tym celu odpowiedz sobie na 2 kwestie:

  1. Ilu pracowników jest potrzebnych do wykonania Twojego zlecenia na wysokości? Jaka będzie ich łączna waga?
  2. Jakie narzędzia zabierzesz ze sobą, by zrealizować prace? Czy wszystkie muszą „na raz” znajdować się w koszu? Czy zdemontowane elementy też umieścisz w jego wnętrzu? Ile kilogramów będą ważyć te wszystkie przedmioty?

Po zsumowaniu wartości z punktu 1 i 2 otrzymasz konkretną wagę, która znajdzie się na wysokości, podczas pracy podnośnikiem koszowym.

Udźwig kosza – jak dobrać podnośnik o odpowiedniej wartości tego parametru

Maksymalna ilość kilogramów, jaka będzie się znajdować w koszu to jedno. Jednak podczas wyboru podnośnika koszowego powinieneś jeszcze zwrócić uwagę na drugi czynnik, który jest uzależniony od udźwigu – wysięg. Zasada ogólna jest prosta: im większa waga, tym mniejszy zasięg pracy.

Zanim zamówisz podnośnik:

  1. Na samym początku określ, na jakiej wysokości chcesz wykonywać zlecenie.
  2. Następnie zbadaj miejsce realizacji. Odpowiedź sobie na pytanie: czy podnośnik koszowy będzie mógł stanąć tuż pod ścianą, na której będą wykonywane prace wysokościowe?
  3. Jeśli zwyżka musi znaleźć się dalej od miejsca wykonywania zlecenia, określ, w jakiej to będzie odległości (ile metrów)?

Mając już wszystkie informacje możesz zabrać się za wybór odpowiedniego sprzętu. Jak to zrobić? Podnośnik o wysokości odpowiadającej Twoim wymaganiom wybierz na podstawie informacji o tym, ile metrów nad ziemią będą wykonywane prace. Na stronie wypożyczalni podnośników koszowych znajdź wykres techniczny tej maszyny. Powinien on wyglądać mniej więcej tak:

Teraz czas odczytać czy przy oszacowanej przez Ciebie odległości od miejsca pracy, z uwzględnieniem całościowej wagi pracowników i narzędzi w koszu, realizacja będzie mogła zostać wykonana na założonej wysokości. Szczegółowy opis odczytywania wykresu technicznego znajdziesz na stronie: https://www.ehc-krakow.pl/faq/jak-czytac-zakres-pracy-podnosnika-koszowego-h-22-m/.

Jeśli odpowiedź brzmi tak – śmiało zamawiaj ten podnośnik koszowy. Jeśli jednak okaże się inaczej, to wybierz kolejną maszynę pod względem wysokości. Wraz ze wzrostem tego parametru zwiększa się także maksymalny udźwig kosza. Odczytaj ponownie wykres. Postępuj tak aż do momentu, gdy znajdziesz sprzęt idealny do Twoich prac.

Ważne! Jak pewnie zauważyłeś, udźwig kosza jest głównym wyznacznikiem doboru podnośnika koszowego. Czasem prace nawet na małych wysokościach są wykonywane przez duże podnośniki, właśnie ze względu na ten współczynnik.

Jeśli dobór odpowiedniej zwyżki jest dla Ciebie wyzwaniem, pamiętaj, że zawsze mogą pomóc Ci w tym fachowcy. Wypożyczalnie podnośników koszowych służą pomocą, jeśli tylko jesteś w stanie podać im podstawowe dane potrzebne do doboru odpowiedniej maszyny.


Autor :
udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót

podnośnikPodnośnik koszowyUdźwig kosza
Udostępnij:
Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022