Praktyczna wiedza na temat pracy z podnośnikiem koszowym
praca z podnośnikiem koszowym

Praktyczna wiedza na temat pracy z podnośnikiem koszowym

Praca z podnośnikiem koszowym związana jest głównie z działaniami na wysokości. Dlatego ważne jest, aby posiadać wiedzę na temat tego, jak należy postępować wykonując roboty z wykorzystaniem tej maszyny. Zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo. W artykule zostały przedstawione istotne informacje dotyczące czynności, które trzeba podjąć po przyjeździe zwyżki na miejsce zlecenia.

Krok 1: wejście do kosza

Przed wejściem do kosza, należy zaopatrzyć się w sprzęt BHP. Zazwyczaj składają się na niego kask i uprząż.

Następnie osoba odpowiedzialna za sterowanie maszyną, pomoże Ci otworzyć bramkę zabezpieczającą. Po schodkach lub po drabince możesz wejść do środka. Pamiętaj, żeby zamknąć za sobą drzwiczki.

Teraz trzeba przymocować lonżę od szelek do punktów kotwiących, znajdujących się w obudowanej platformie roboczej.

Jeśli będziesz potrzebował użyć sprzętu elektrycznego na wysokości, warto wcześniej poinformować o tym Operatora. Często maszyny posiadają własne agregaty prądotwórcze, dzięki którym można mieć stały dostęp do energii elektrycznej. Zobacz, gdzie dokładnie on się znajduje:

W sytuacji, gdy w podnośniku koszowym brakuje wyposażenia w agregat, konieczne jest dostarczenie dodatkowego źródła prądu z zewnątrz.

Następnie, przebywając w koszu, należy podłączyć narzędzia do gniazdka, które znajdziesz w panelu do sterowania.

Krok 2: w koszu

Praca w koszu podnośnika przebiega na wysokości najczęściej od kilku do kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Powoduje to, że komunikacja pomiędzy Operatorem, a osobą przebywającą w obudowanej platformie roboczej, może być utrudniona. Warto wtedy skorzystać z przenośnych urządzeń, jak na przykład krótkofalówka lub zestaw słuchawkowy telefonu. Pozwoli to na sprawniejszy przebieg pracy.

Krok 3: przebieg pracy

Istnieją dwie podstawowe opcje sterowania wysięgnikiem podnośnika koszowego. W zależności od Twoich możliwości, jeśli posiadasz uprawnienia, możesz operować maszyną z wnętrza obudowanej platformy roboczej. Kiedy brakuje Ci jednak kwalifikacji, to wtedy steruje Operator. Ważne jest jednak, żebyś pamiętał, aby podczas przebywania w koszu, uważać na czerwony przycisk wyłącznika awaryjnego, który znajduje się na pulpicie pod nazwą “Not- AUS”. Jego naciśnięcie powoduje automatyczne zablokowanie możliwości manewrowania wysięgnikiem przez osobę, która wykonuje to za pomocą pilota.

Dodatkowo pamiętaj, że podnośniki koszowe posiadają czujniki nacisku. Są to bardzo ważne urządzenia, które zapewniają bezpieczeństwo podczas działania na górze. Czujniki mają na celu wykrywanie maksymalnego wychyłu pracy maszyny. W momencie, gdy do układu sterowania podnośnika dotrze sygnał o osiągnięciu granicy możliwości zakresu wysięgu, następuje natychmiastowe zatrzymanie robót.

Wiedza na temat całego procesu pracy z podnośnikiem koszowym bardzo ułatwia działania. Dzięki temu masz informacje o istniejących możliwościach i ograniczeniach maszyny oraz zasadach postępowania podczas przebywania w koszu.

Czynności zabronione z podnośnika koszowego

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków

praca z podnośnikiem koszowym
Udostępnij:
Praktyczna wiedza na temat pracy z podnośnikiem koszowym
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022