Podnośniki koszowe ze względu na swoją funkcję wspierania prac na wysokości, często wykorzystywane są w realizacjach terenowych. W ten sposób pomagają np. branży energetycznej, w budowaniu słupów wysokiego napięcia w szczerym polu. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby ta maszyna wykonała takie zlecenie bez szwanku?
Podnośnik koszowy z podwoziem terenowym
Maszyna z takim wyposażeniem z pewnością będzie dużym atutem. Dzięki temu lepiej poradzi sobie w działaniach terenowych niż zwykły podnośnik koszowy. Dodatkowo z blokadami napędu uniknie się ślizgania poszczególnych kół po ziemi, co przyczyni się do sprawniejszej jazdy po grząskim gruncie. To wszystko ułatwi sprawny dojazd sprzętu w miejsce robót.
Odpowiednio przygotowane podłoże do prac
Nawet jeśli podnośnik koszowy jest wyposażony w podwozie terenowe, to należy pamiętać o odpowiednim podłożu w obrębie wykonywanych przez niego prac.
Jeśli będzie miał wjechać w duże i głębokie błoto, to i tak się zakopie. W związku z tym najlepiej, aby grunt był odpowiednio utwardzony. Działania takie można wykonać za pomocą:
- Kruszywa – materiał ten po wysypaniu jest umacniany przez odpowiednie maszyny.
- Płyt betonowych – zostają ułożone w przestrzeni przejazdu i pracy ciężkiego sprzętu.
- Kostki brukowej – najczęściej wykorzystywane w miejscach, gdzie pozostaną po skończonej inwestycji.
Dodatkowo zakazane jest rozkładanie się podnośnikiem koszowym na dużych pochyłościach terenu. W związku z tym, jeśli na zleceniu przestrzeń jest zbyt stroma lub znacznie pofałdowana, to należy ją wyrównać. W innym wypadku operator podnośnika koszowego może odmówić wykonania zlecenia ze względu na warunki zagrażające bezpieczeństwu.
Podkłady pod podpory
Każdy z podnośników koszowych powinien być wyposażony w podkłady pod podpory. To właśnie one zwiększają powierzchnię nacisku na podłoże. Wpływają też na stabilność. Jeszcze przed ich położeniem na ziemi należy upewnić się, że są odpowiednio przygotowane. To znaczy bez zabrudzeń (np. oleju), które mogłyby spowodować zachwianie stabilności podpory po rozłożeniu maszyny. Nad ich stanem zawsze czuwa operator podnośnika koszowego.
EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków
Zobacz też:
Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?
Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?
Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie
Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?