Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?
Podnośnik koszowy

Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?

Odpowiednio dobrany podnośnik koszowy, to połowa sukcesu planowanej realizacji. Dostępnych na rynku sprzętów jest cały przekrój. Od małych, kilkunastometrowych, do takich sięgających ponad 100 metrów. Czym kierować się przy wyborze maszyny, tak by spełniła ona zamierzone oczekiwania?

Do czego potrzebny będzie podnośnik koszowy?

To pytanie warto potraktować, jako sprawę wyjściową. Im lepiej sprecyzowane potrzeby, tym lepiej można dobrać maszynę. Warto zastanowić się:

  • Jak wysoko mają być wykonywane prace?
  • Czy będzie konieczność, aby poruszać platformą tylko góra-dół, czy może także i na boki?
  • Jak wygląda teren, na którym podnośnik zostanie rozłożony?
  • Ile osób ma znajdować się w obudowanym koszu?
  • Czy przewidujesz użycie narzędzi elektrycznych na wysokości?

Odpowiedzi na te pytania pomogą określić, jaki podnośnik koszowy powinieneś wybrać. Najlepiej jest zestawić własne potrzeby związane z realizacją, z parametrami konkretnej maszyny (zazwyczaj są one dostępne na stronie wypożyczalni takich maszyn). Wynik tego porównania powinno się potraktować, jako punkt odniesienia. Jeśli okaże się, że wysięg boczny jest za mały, warto przyjrzeć się większej maszynie.

Wybór parametru maszyny, na którym zależy Ci najbardziej:

Podnośniki koszowe posiadają różne możliwości. Aby ułatwić sobie wybór, warto zastanowić się, który parametr odgrywać będzie kluczową rolę w realizowanej pracy.

  • Wysokość

Podnośniki koszowe dysponują wysięgnikiem od kilkunastu do ponad stu metrów. Zazwyczaj wraz z wysokością maszyny, wzrastają także pozostałe parametry.

  • Wysięg boczny

Determinuje on odległość w bok, na jaką może być maksymalnie wysunięte ramię podnośnika. Warto jednak pamiętać, że jego wartość jest współzależna od wysokości i aktualnej wagi elementów w koszu. Możliwości wysięgu w bok, spadają wraz z poziomem uniesienia kosza do góry.

podnośnik koszowy
  • Waga pojazdu

Jest to bardzo ważny aspekt, w przypadku konieczności rozłożenia maszyny na powierzchni delikatnej lub takiej z ograniczeniem tonażowym. Są podnośniki posiadające masę całkowitą 3,5 tony, a są i takie, których waga przekracza kilkadziesiąt ton.

  • Łamane ramię

Cecha podnośnika koszowego, która pozwala między innymi wykonywać działania w głębi dachu albo umożliwia pracę poniżej poziomu podłoża, na którym rozłożony jest sprzęt. Odgrywa ona wtedy kluczową rolę podczas inspekcji mostów, wiaduktów i budynków.

  • Udźwig kosza

Wpływa on na to, ile osób i narzędzi może znajdować się w tym samym momencie na platformie roboczej. Generalnie mówi o dopuszczalnym obciążeniu kosza. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku wysięgu bocznego, osiągalna wartość maleje wraz z wysokością i odległością prowadzonych działań.

  • Napęd terenowy

Pozwala na poruszanie się maszyną, także w trudniejszym terenie. Jest to szczególnie ważne, w przypadku prac wykonywanych poza drogami asfaltowymi, np. przy liniach napowietrznych.

Dobrze pamiętać, że wybór odpowiedniego podnośnika koszowego to wypadkowa wszystkich powyższych cech. Aby ułatwić sobie to zadanie, dobrze jest pomyśleć o planowanej pracy pod kątem tego, co może stanowić największe utrudnienie. I to właśnie od tej rzeczy najlepiej zacząć poszukiwania maszyny.

Przewidywane zlecenie do wykonania:

“Okazuje się, że podnośnik jedynie może zostać rozłożony w miejscu odległym 15 metrów od ściany. Zadanie mają wykonywać w koszu dwie osoby, na wysokości 9 metrów. “

podnośnik koszowy
Rys.1. Zasięg działania podnośnika.
https://www.ehc-krakow.pl/oferta/wynajem-podnosnika-koszowego-h-30/

W takim przypadku:

  1. Najważniejsze jest to, aby maszyna dosięgnęła do miejsca roboczego.
  2. Warto zacząć od kontroli dostępności sprzętu o minimalnym wysięgu bocznym 15 metrów.
  3. Następnie, trzeba rzucić okiem na wykres roboczy wstępnie wybranego podnośnika, czy na pewno w takim oddaleniu sięgnie na zamierzoną wysokość działań (czyli na 9 m).
  4. Kolejno, należy sprawdzić, czy kosz maszyny udźwignie pracowników i narzędzia.
  5. Gdy już te najważniejsze rzeczy zostały uwzględnione, warto spojrzeć na resztę czynników mogących wpływać na powodzenie realizacji (tj. rodzaj podłoża, obecność bram wjazdowych).
  6. Teraz wystarczy już tylko wykonać telefon do wypożyczalni, spytać o dostępność danego podnośnika i zarezerwować termin.

Na wybór odpowiedniego podnośnika koszowego, może wpływać wiele elementów. Im lepiej spróbujesz sprecyzować swoje potrzeby i możliwości, tym prawdopodobieństwo zamówienia adekwatnej maszyny będzie większe. W razie pojawienia się wątpliwości zawsze można zadzwonić do wypożyczalni i poprosić o pomoc przy decyzji w sprawie odpowiedniego sprzętu.


udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?

Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione

Podnośnik koszowyUdźwig kosza
Udostępnij:
Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022