Czym różni się podnośnik koszowy od żurawia samojezdnego?
podnośnik koszowy, Roznice podnosnik a dzwig

Czym różni się podnośnik koszowy od żurawia samojezdnego?

W branży budowlanej wybór między podnośnikiem koszowym a żurawiem samojezdnym ma kluczowe znaczenie. Odkryj najważniejsze różnice dotyczące zastosowania, wagi i innych aspektów, aby świadomie wybrać sprzęt dostosowany do konkretnych zadań.

Najważniejsze różnice

Na placu budowy każda maszyna jest odpowiedzialna za inne zadanie. Wynika to z ich specyfikacji technicznej i konstrukcji. Czym więc tak naprawdę różnią się od siebie podnośnik koszowy i żuraw samojezdny?

Podnośnik koszowy

  • Zastosowanie: głównie do przetransportowania pracowników na wysokość, umożliwiając m.in. precyzyjne montaże, konserwacje i roboty malarskie.
  • Kluczowe cechy:
    • Możliwość wykonania zlecenia w bezpiecznej obudowanej platformie roboczej zgodnej ze standardami BHP.
    • Różne modele posiadają także wychył jib (łamane ramię). Dzięki niemu można sięgnąć w trudno dostępne przestrzenie np. w głąb dachu.
    • Niektóre z nich mają możliwość pracy poniżej poziomu podłoża. Ułatwia to np. inspekcje mostów od ich spodu.
  • Waga: zazwyczaj lżejszy niż żuraw samojezdny.

Żuraw samojezdny

  • Zastosowanie: przenoszenie i umieszczanie ciężkich ładunków na wysokości, zapewniając jednocześnie dużą nośność.
  • Kluczowe cechy:
    • Wysoka wytrzymałość do pracy w trudnych warunkach.
    • Posiada skrętne osie, a przede wszystkim 3 – osiowy napęd 6×6.
    • Wyróżnia go efektywność w przemieszczaniu towarów posiadających dużą wagę.
  • Waga: charakteryzuje się większą masą niż podnośniki koszowe, co umożliwia stabilne podnoszenie i przemieszczanie masywnych materiałów.

Zalety i Wady

Przed podjęciem decyzji o wyborze maszyny, warto przeanalizować plusy i minusy, przy uwzględnieniu konkretnego kontekstu robót. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że wybór odpowiedniego sprzętu może istotnie wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo wykonywanych prac. Poniżej przedstawiono kilka zalet i wad związanych z podnośnikami koszowymi i żurawiami samojezdnymi:

Zgodnie z przeznaczeniem podnośnik koszowy wykorzystuje się tylko do zleceń na wysokości, w celu wykonania ich z kosza maszyny. Charakteryzuje się szybkim i dokładnym dostosowaniem odległości, co umożliwia precyzyjne działanie. Dzięki bezpiecznemu transportowi pracowników w obudowanej platformie roboczej, jest idealny do usług montażowych i konserwacyjnych. Ładunki może przenosić tylko wtedy, gdy posiada atestowany hak dopuszczony do użytku przez Urząd Dozoru Technicznego. Całkowita waga ciężaru może wynosić wtedy maksymalnie 300 kg.

Żuraw samojezdny posiada duży zasięg i wysoką wytrzymałość. Terenowe podwozie umożliwia i ułatwia pracę w trudno dostępnych obszarach. Dzięki masie, którą posiada, idealnie sprawdza się do przenoszenia ciężkich ładunków. Jego masywność ma też swoje minusy. Potrzebuje on więcej miejsca na manewry, a sama konfiguracja przed rozpoczęciem, trwa dłużej.

Uprawnienia

Aby korzystać z podnośnika koszowego należy najpierw odbyć kurs szkoleniowy na podesty ruchome, a potem zdać egzamin przed UDT. Aby pracować jako operator żurawia samojezdnego potrzebne są inne dokumenty. Należą do nich posiadanie uprawnień na żurawie samojezdne – nadaje je również Urząd Dozoru Technicznego.

Jak widzisz wybór sprzętu jest bardzo istotny. Jeżeli dowiedziałeś się o różnicach, to możesz już wybrać odpowiednią maszynę dla siebie!

Czynności zabronione z podnośnika koszowego

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków

Podnośnik koszowy
Udostępnij:
Czym różni się podnośnik koszowy od żurawia samojezdnego?
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022