O czym pamiętać wynajmując podnośnik koszowy do prac dekarskich?
Wypożyczenie podnośnika

O czym pamiętać wynajmując podnośnik koszowy do prac dekarskich?

Jesteś dekarzem i czeka Cię praca na wysokości. Podjąłeś decyzję, że najlepiej do tego zlecenia nada się podnośnik koszowy. Pora go zamówić. Jednak przed tym dowiedz się, o co powinieneś zadbać, aby roboty z jego wykorzystaniem przebiegły sprawnie.

Dobór parametrów podnośnika koszowego

Pierwsza rzecz, o jaką zapyta Cię wypożyczalnia maszyn, będzie dotyczyć parametrów potrzebnego sprzętu. W celu ich określenia, trzeba dobrze zorientować się w 4 podstawowych kwestiach:

 1. Jak wysoko chcesz się dostać?
  Na tej podstawie zostanie dobrana odpowiednia wysokość podnośnika koszowego.
 2. Gdzie zostaną wykonywane roboty – przy krawędzi czy w głębi dachu?
  Dzięki temu będzie wiadomo, czy konieczne jest urządzenie z wychyłem JIB (tzw. łamanym ramieniem).
 3. Czy maszyna ma możliwość rozłożyć się bezpośrednio pod miejscem robót?
  Pozwoli to określić potrzebny wychył boczny. Należy pamiętać, że im dalej od punktu prac (np. ściany) stanie sprzęt, tym na niższą z dostępnej dla siebie wysokości sięgnie. Gdy zwiększa się wychył w bok, zmniejsza się ten w górę.
 4. Jakie narzędzia zamierzasz zabrać ze sobą na górę?
  Określi to udźwig kosza, jaki okaże się konieczny do wykonania zlecenia.

Na podstawie tych 4 punktów wypożyczalnia podnośników koszowych dobierze odpowiednią maszynę. Jest to bardzo istotne, aby mogła spokojnie sięgnąć i bez zaskoczeń pracować.

Przygotowanie miejsca robót do pracy podnośnika koszowego

Sprzęt dobrany. Teraz pora pomyśleć nad kolejnym krokiem. Po przyjeździe na zlecenie, maszyna potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, aby móc się rozłożyć. Musi być ona utwardzona, z brakiem jakichkolwiek przeciwwskazań co do wagi urządzenia (nacisk na podłoże).

Dodatkowo trzeba zadbać o powierzchnię do rozstawienia (szerokość i długość). Parametry te są inne dla każdego z podnośników koszowych. Warto zapytać o ich wartości wypożyczalnię. Jeśli sprzęt ma stanąć np. pod blokiem, gdzie normalnie parkują samochody, to lepiej wcześniej wygrodzić takie miejsce. Tak, by po pojawieniu się maszyny, uniknąć sytuacji szukania właścicieli aut, w celu ich przestawienia.

Konieczne zgody przed rozpoczęciem pracy podnośnika koszowego

Dopełnienie wszystkich formalności leży po Twojej stronie. Oznacza to, że jeśli podnośnik koszowy potrzebuje jakichkolwiek zgód, musisz je uzyskać. Należą do nich:
● Pozwolenie na zajęcie pasa drogowego – jeśli prace odbywają się w obrębie jakiejś drogi i maszyna musi na niej stanąć.
● Dopuszczenie do przejazdu pojazdu wykluczonego na podstawienie znaków – jeśli przyjazd na miejsce zlecenia wymaga poruszania przez ulice z ograniczonym ruchem lub tonażem.

Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę, gdy chcesz skorzystać z pomocy podnośnika koszowego. Spełnienie powyższych rzeczy pozwoli uniknąć Ci przykrych sytuacji, w których maszyna mogłaby mieć wyzwanie z dojechaniem do Ciebie (uzyskanie koniecznych zgód) lub pracą na miejscu (dobór odpowiednich parametrów i przygotowanie miejsca pod roboty). Pozostaje tylko zacząć działania!

Czynności zabronione z podnośnika koszowego

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków

Wypożyczenie podnośnika
Udostępnij:
O czym pamiętać wynajmując podnośnik koszowy do prac dekarskich?
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
 • Najnowsze komentarze
 • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022