Na rynku dostępnych jest wiele podnośników koszowych. Ich poszczególne modele oznacza się przeważnie dla Klientów pod względem wysokości (np. H-45). Czy jednak ten parametr jest równy temu, jak wysoko może podnieść dana maszyna? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.
Pamiętaj o zależnościach względem innych parametrów
W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz. Maksymalny wysięg podnośnika koszowego, podany przez wypożyczalnie, jest możliwy do osiągnięcia tylko w określonych warunkach. Uzależnia się to od:
- Wagi, jaka znajdzie się w obudowanej platformie.
- Wysięgu bocznego, który będzie potrzebny.
Im wyższą wartość mają powyższe parametry, tym samym mniejsza okazuje się odległość w górę do sięgnięcia dla podnośnika koszowego. W jaki sposób można to sprawdzić? Odczytując z wykresu technicznego. Każda z wypożyczalni podnośników koszowych powinna mieć go u siebie na stronie dla poszczególnych modeli maszyn.
Ogólny film instruktażowy z odczytywania tych informacji znajdziesz tutaj:
Maksymalną wysokość określa platforma robocza
W praktyce oznacza to, że jeśli wynajmuje się np. podnośnik koszowy H-22, to sięgnie on maksymalnie na 22 metry. A co jeśli ktoś podniesie ręce do góry? Czy można tym samym dodać do tej wysokości 0,5m? Brak jest takiej możliwości.
Dlaczego? Ponieważ jest to już wliczone w potencjał maszyny. Najlepiej jest prześledzić tę sytuację na przykładzie. W przypadku oznaczenia modelu podnośnika np. H-22, ma on wysięg 22 metry. Jednak maksymalna wartość to suma tego, na jakiej odległości znajduje się spód kosza, plus uśredniona wysokość dla człowieka (około 1,7 m). Jest to widoczne na wykresie technicznym:
Dlatego zamawiając podnośnik koszowy, trzeba wykluczyć opcję, że doda się do jego maksymalnego wysięgu drobną wartość podnosząc ręce.
Już wiesz, na jaką wysokość podnosi podnośnik koszowy. Pamiętaj o wzięciu tych czynników pod uwagę podczas zamawiania tego sprzętu.