Wychył JIB - mobilne krótkie ramię podnośnika - kiedy jest wykorzystywane?
Wychył JIB

Wychył JIB – mobilne krótkie ramię podnośnika – kiedy jest wykorzystywane?

Podnośniki koszowe posiadają wiele przydatnych dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest wychył JIB, potocznie zwany mobilnym krótkim ramieniem. Gdzie się znajduje? W jakich pracach jest ono wykorzystywane? To właśnie zostało przybliżone w poniższym artykule.

Czym jest wychył JIB?

Najczęściej podnośniki koszowe posiadają wysięgniki złożone z kilku modułów, które po prostu się wysuwają. To oznacza, że można je ustawić tylko w jednej linii. Czyli w praktyce sięgnie się z ich pomocą pionowo w górę lub prosto, zmieniając kąt całej konstrukcji.

To podstawowe rozwiązanie, które okazuje się wystarczające do większości prac na wysokości. Wyzwanie pojawia się jednak wtedy, gdy roboty wymagają jednoczesnego sięgnięcia w górę i w dół. Właśnie tutaj kluczowa okazuje się dodatkowa funkcja podnośników koszowych w postaci wychyłu JIB. Czym on jest?

To kolejny moduł zlokalizowany na samym końcu wysięgnika, tuż przed koszem. Działa on jednak trochę inaczej. Jego konstrukcja opiera się na przegubie. W związku z tym zamiast procesu wysuwania, porusza się nim w osi okręgu, pod kątem określonym dla poszczególnego modelu. Dzięki temu po wysunięciu podstawowych modułów, mamy kolejny odrębny (wychył JIB), który możemy ustawić np. poziomo, względem całego wysięgnika.

Kiedy wykorzystuje się funkcję wychyłu JIB?

Tę funkcję można wykorzystać na 2 sposoby.

  1. Dostanie się w głąb przestrzeni na wysokości
    Czyli w przypadku, gdy trzeba dotrzeć jednocześnie w górę i w dół. Dzieje się tak np. przy robotach na dachach.
  2. Sięganie poniżej poziomu podłoża
    Po rozłożeniu podnośnika koszowego można wysunąć mobilne krótkie ramię tak, że dostanie ono poniżej poziomu, na którym jest rozstawiona maszyna. To bardzo przydatna opcja podczas inspekcji mostów od ich spodu. Przykład takich prac przedstawia film:

Warto również zaznaczyć, że zlecenia ze sprzętem posiadającym funkcję wychyłu JIB, przebiegają sprawniej. Szczególnie jeśli miejsce na wysokości, do którego trzeba sięgnąć, znajduje się w dużej odległości. Korzystając tylko z podstawowych modułów, trzeba je ustawić pod odpowiednim kątem i opuścić w dół, aby idealnie dotarły z koszem do punktu docelowego.

W przypadku wychyłu JIB, po wysunięciu wysięgnika, wystarczy tylko ustawić tzw. krótkie ramię w pozycji poziomej. Można nim swobodnie manewrować, co jest prostsze w czynności odpowiedniego ustawienia, niż dopasowywanie do odległości całego ramienia.

Już wiesz, czym jest i jak działa funkcja wychyłu JIB. Jeśli chcesz z niej skorzystać w swoich pracach, pamiętaj, by zapytać wypożyczalnię podnośników koszowych o to, czy ich sprzęt ma ją dostępną.

Czynności zabronione z podnośnika koszowego

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków

Wychył JIB
Udostępnij:
Wychył JIB – mobilne krótkie ramię podnośnika – kiedy jest wykorzystywane?
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022