Układy hydrauliczne są stosowane w urządzeniach przemysłowych oraz maszynach budowlanych. Jedną z nich jest podnośnik koszowy. Aby jednak taki układ posłużył Ci jak najdłużej, konieczne jest stosowanie odpowiednich zasad ochrony i konserwacji. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się jak dbać o hydraulikę podnośnika.
Czym jest układ hydrauliczny?
Zadaniem układu hydraulicznego jest napędzanie ruchomych elementów. Podstawowa zasada jego działania opiera się na cieczach. Najczęściej są to oleje lub ich mieszanki. Hydraulika siłowa działa poprzez zamianę energii hydraulicznej w mechaniczną za pomocą wszystkich elementów układu. Cały ten proces przebiega pod dużym ciśnieniem.
Podstawowe zasady dbania o układ hydrauliczny podnośnika koszowego
Oto kilka zasad, o których należy pamiętać, chcąc zadbać o stan układu hydraulicznego podnośnika koszowego:
- Największe znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania ma czystość. Należy unikać sytuacji, w których brud lub inne materiały zanieczyszczające mogły dostać się do wnętrza układu. Małe cząsteczki mogą wyrobić zawory, zatrzeć pompy i średnice dysz cylindrów. To może skutkować kosztownymi naprawami.
- Ważne są codziennie kontrole stanu poziomu oleju hydraulicznego. Jeżeli w trakcie tej czynności jest widoczny jego spadek, należy sprawdzić szczelność wszystkich przewodów i podzespołów a następnie uzupełnić brak.
- Skropliny w zbiorniku oleju powinny być spuszczane, jeden raz w miesiącu. W celu zapobiegania korozji, a przede wszystkim złego funkcjonowania komponentów.
- Podczas wizualnego badania układu hydraulicznego należy sprawdzić stan oraz szczelność wszystkich przewodów rurowych i giętkich. Warto skontrolować wtedy również stan awaryjnego wyłączania zaworów. W przypadku uszkodzeń, braku szczelności lub mocno skorodowanych elementów należy zlecić kompetentnemu serwisowi, usunięcie tych usterek.
- Należy pamiętać, że nowy oleje posiadać wysokie zanieczyszczenie fazy stałej! Dlatego przy napełnianiu zbiornika hydraulicznego podczas wymiany lub uzupełniania cieczy, konieczne jest zastosowanie zespołu filtrującego z zainstalowanymi filtrami. Co najmniej z taką samą jednostką filtracyjną, jak filtr w układzie hydraulicznym. Ta zasada dotyczy się podnośników koszowych, ale także wszystkich innych maszyn.
Zasady bezpieczeństwa podczas działań na układzie hydraulicznym
W celu zachowania bezpieczeństwa podczas kontaktu z cieczami hydraulicznymi należy bezwzględnie używać: rękawiczek i okularów ochronnych. Unikać zetknięcia ze skórą oraz wdychania szkodliwych oparów. Przed rozpoczęciem prac na przewodach hydraulicznych, należy je bezwzględnie pozbawić ciśnienia i zabezpieczyć tak, by pompa pozostała cały czas wyłączona.
Regularna kontrola i dbanie o układ hydrauliczny maszyny może pozwolić uniknąć kosztów związanych z wymianą lub naprawą jego elementów. Dzięki przestrzeganiu tych zasad, zagrożenia wynikające z eksploatacji układu hydraulicznego podnośnika koszowego mogą zostać zredukowane do minimum.
EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków
Zobacz też:
Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?
Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?
Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie
Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?