Czym wyróżniają się asymetryczne wymienniki ciepła?
Wymienniki ciepła

Czym wyróżniają się asymetryczne wymienniki ciepła?

Urządzenia grzewcze nie mogą obyć się bez wymienników ciepła. To zaawansowane produkty zapewniające maksymalną wydajność przy kompaktowych rozmiarach. Milowym krokiem podnoszącym sprawność cieplną takiego urządzenia było zaprojektowanie i wdrożenie asymetrycznego wymiennika ciepła. Czym się charakteryzuje i gdzie ma zastosowanie? Sprawdź poniżej!

Czym są asymetryczne wymienniki ciepła?

Należy zaznaczyć, że asymetryczne wymienniki ciepła charakteryzują się specjalną konstrukcją. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, ale mogą być również produkowane z aluminium lub miedzi. Rurki i płyty wewnątrz asymetrycznego wymiennika ciepła są ułożone w sposób umożliwiający optymalną wymianę ciepła pomiędzy strumieniami obu mediów roboczych. W ten sposób następuje znaczna poprawa wydajności urządzenia, co przekłada się na oszczędności materiałowe a przede wszystkim grzewcze.

Co wyróżnia asymetryczne wymienniki ciepła dla zastosowań konsumenckich?

Cechą szczególną w kontekście zastosowań konsumenckich jest kompaktowa konstrukcja opisywanych urządzeń. Dla przykładu wymienniki ciepła Hexonic zapewniają wydajność na poziomie +18% w porównaniu do standardowych produktów tego typu o tradycyjnej budowie. To sprawia, że dla zachowania tych samych wielkości urządzeń grzewczych c.o. i c.w.u. można zastosować wydajniejsze sprzęty.

Kolejną zaletą jest zastosowanie pomp o mniejszej mocy. Oznacza to zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną a tym samym utrzymanie kotła grzewczego i węzłów cieplnych na tych samych parametrach z mniejszymi kosztami za prąd. Co więcej, asymetryczne wymienniki ciepła dają możliwość zastosowania w sieciach o zmiennym natężeniu przepływu.

Cechy szczególne asymetrycznych wymienników ciepła dla przemysłu

Powodem, dla którego asymetryczne wymienniki ciepła są często wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych, jest wydajność i niezawodność. Mogą być zaprojektowane dla szerokiego zakresu ciśnień roboczych i temperatur, dzięki czemu nadają się do stosowania z gazami lub cieczami o różnych poziomach ciepła. Główną zaletą tych urządzeń jest to, że pozwalają one łatwo kontrolować natężenie przepływu i kierunek obu strumieni, co jest szczególnie ważne, jeśli trzeba używać różnych płynów.

Poza tym urządzenia te mogą być wykorzystywane w elektrowniach i zakładach chemicznych. Są one często używane do chłodzenia pary lub gorącej wody, aby zapobiec uszkodzeniu sprzętu. Mogą być również stosowane do ogrzewania płynów lub gazów, co jest szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których wymagane są wysokie temperatury. Dla przykładu asymetryczne wymienniki ciepła Hexonic są często używane również w konstrukcjach urządzeń przemysłowych, takich jak kotły gazowe.

Zaawansowane wymienniki ciepła w formie asymetrycznej

Wykorzystanie asymetrycznych wymienników ciepła pozwala na oszczędności energii elektrycznej, podniesienie wydajności względem standardowych technologii, zmniejszenie wielkości urządzeń grzewczych oraz instalację w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Dla zapewnienia sobie najwyższej jakości urządzeń sięgnij po ofertę innowacyjnego producenta.


Udostępnij:
Czym wyróżniają się asymetryczne wymienniki ciepła?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
1
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022