Różnice w koszach podnośników - na co zwrócić uwagę?
udźwig kosza

Różnice w koszach podnośników – na co zwrócić uwagę?

Kosz w podnośniku to miejsce, z którego można wykonać bezpiecznie pracę na wysokości. Najczęściej zabiera się do niego również narzędzia. Czy obudowane platformy w tych maszynach zawsze wyglądają tak samo?

Wymiary kosza

Mogą się pomiędzy sobą różnić w poszczególnych modelach podnośników. Najczęściej na rynku spotyka się obudowane platformy o wymiarach 1,60 m x 0,80 m. Jednak pewne z nich posiadają rozsuwane kosze. Wtedy przestrzeń robocza staje się znacznie większa. Może osiągać nawet 4 m szerokości!

Kiedy wymiary kosza stają się istotnym parametrem?

Obudowana platforma podnośnika jest przestrzenią pracy dla pracowników na wysokości. Im większa, tym lepszy komfort dla osób znajdujących się na górze. W przypadku kosza warto też zwrócić uwagę czy:

  • posiada wystarczającą ilość miejsca na narzędzia potrzebne do zrealizowania zlecenia,
  • zmieści się w przestrzeni, gdzie będą wykonywane prace (np. pomiędzy balkonami).

Udźwig kosza

W przypadku tego parametru występują znaczne różnice pomiędzy różnymi modelami podnośników. Przeważnie im większy wysięgnik posiada maszyna, tym wyższa jest wartość udźwigu. Rozpiętość rozpoczyna się od 100 kg do nawet 600 kg.

udźwig kosza

Kiedy udźwig kosza staje się istotnym parametrem?

Udźwig kosza wyznacza, jaka maksymalna waga może w nim być. Pamiętaj, że aby ją podliczyć należy wziąć pod uwagę wszystko, co będzie znajdować się w obudowanej platformie. Czyli ludzi, sprzęt i materiały.

Ważna jest również świadomość tego, że wraz ze wzrostem masy w koszu, spada wartość pozostałych parametrów podnośnika (wysięgu w górę i w bok). Dlatego jeśli chcesz pracować na maksymalnym udźwigu kosza, warto sprawdzić, czy pozostałe istotne dla Ciebie wskaźniki są ok. Tak, żebyś mógł wykonać pracę na założonej przez siebie wysokości.

Przykład, w jaki sposób odczytać i powiązać ze sobą te parametry, znajdziesz w tym krótkim filmie instruktażowym: https://www.ehc-krakow.pl/faq/jak-czytac-zakres-pracy-podnosnika-koszowego-h-22-m/.

Atestowany hak pod koszem

Unikalna cecha podnośników. W pewnych modelach pod obudowaną platformą znajduje się atestowany hak. To duże ułatwienie jeśli chcesz przenieść lekki materiał, a zaangażowanie do tego żurawia samojezdnego jest zabronione. Przeważnie ładunki mogą osiągać wagę maksymalnie do 300 kg.

Jak można zauważyć różnice w koszach podnośników są duże. Dzięki znajomości podstawowych  parametrów i elementów w poszczególnych platformach roboczych maszyn już wiesz, na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz ten sprzęt.


Czynności zabronione z podnośnika koszowego

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?

Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?

Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione

EHC KrakówEHC żurawie i podnośniki
Udostępnij:
<strong data-src=
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022