Na czym polega skuteczność świetlna?
Skuteczność świetlna

Na czym polega skuteczność świetlna?

Na opakowaniu od żarówki znajduje się mnóstwo oznaczeń i piktogramów, których interpretacja może stwarzać niemały problem. Są to między innymi temperatura barwowa, moc, rodzaj gwintu, klasa IP, klasa energetyczna i wiele innych. Na które parametry zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej skuteczności świetlnej. Zastanowimy się, jakie czynniki wpływają na jej wartość oraz jakie ma ona znaczenie dla oszczędności prądu. W naszym odczuciu ten parametr jest jednym z najistotniejszych podczas wyboru oświetlenia. O tym dlaczego, dowiesz się w dalszej części artykułu.

Czym jest skuteczność świetlna?

Skuteczność świetlna wyrażana jest w jednostkach lumenów na wat (lm/W). Zgodnie z definicją, lumen (lm) to jednostka miary używana do określenia strumienia świetlnego emitowanego przez źródło światła. Upraszczając, w lumenach wyraża się ilość światła widzialnego dla ludzkiego oka. 

Skuteczność świetlna określa, ile lumenów światła jest emitowanych przez źródło światła przy zużyciu jednego wata energii elektrycznej. Im wyższa wartość lm/W, tym bardziej efektywne jest źródło światła. Oznacza to większą ilość światła przy mniejszym zużyciu energii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne i mniejszy wpływ na środowisko. Określenia skuteczność świetlna, wydajność świetlna i efektywność świetlna stosuje się wymiennie.

Jakie żarówki mają najwyższą skuteczność świetlną?

Każdy rodzaj żarówki ma inną wartość lm/W. Zależy to od wielu czynników, między innymi sposobu wykonania włókna żarowego. Współcześnie za najefektywniejsze uznaje się żarówki LED, które wspomnianego włókna nie posiadają w ogóle. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które działają na zasadzie żarzenia się włókna wykonanego z wolframu, żarówki LED emitują światło za pomocą diod elektroluminescencyjnych, które są półprzewodnikami.

Wybór żarówek LED pozwala na zaoszczędzenie znacznych pokładów energii elektrycznej. Standardowe, dostępne w marketach żarówki LED osiągają wydajność świetlną na poziomie 70-120 lm/W. To oznacza, że emitują około 70-120 lumenów światła na każdy zużywany wat energii. LEDy o najwyższej skuteczności, coraz częściej wykorzystywane w oświetleniu ulicznym oraz na wielkometrażowych halach magazynowych, mogą osiągać efektywność świetlną o wartości nawet 150 lm/W.

Skuteczność świetlna a oszczędność energii

Wysoka skuteczność świetlna jest ściśle związana  z oszczędnością energii elektrycznej. Tłumacząc najprościej – im większa efektywność, tym mniej energii potrzebne jest do wytworzenia określonej ilości światła. Wpływa to na obniżenie rachunków za prąd.

Co więcej, źródła światła, które wykorzystują energię do generowania ciepła, takie jak tradycyjne żarówki żarowe mają w związku z tym krótką żywotność. Żarówki LED są znacznie bardziej efektywne, generują mało ciepła i mogą pracować znacznie dłużej, co zmniejsza potrzebę częstej wymiany. Warto zaznaczyć, że technologia LED wciąż się rozwija, co prowadzi do coraz wyższych wartości skuteczności świetlnej, jeszcze dłuższej żywotności i większej oszczędności.


Artykuł sponsorowany


Skuteczność świetlna
Udostępnij:
Na czym polega skuteczność świetlna?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022