Znajomość budowy podnośnika koszowego Ruthmann przydaje się w jego eksploatacji. Jak wygląda konstrukcja tej maszyny? Z czego się składa?
Poszczególne elementy podnośnika koszowego Ruthmann
Najważniejsze rzeczy to te, które służą do obsługi i pracy z tą maszyną. Konkretne modele podnośników koszowych różnią się pomiędzy sobą. Jednak specyfika ich działania jest z reguły podobna. W końcu w każdym przypadku chodzi o ten sam efekt: bezpieczne wykonanie prac na wysokości. Konstrukcja dla modelu Ruthmann wygląda następująco:
- podbudowa podnośnika,
- wysięgnik,
- pomost roboczy,
- podpory wysięgnika,
- skrzynka rozdzielcza „sterowanie awaryjne”,
- pompa ręczna,
- zbiornik oleju hydraulicznego,
- wskaźnik poziomowania.
To, gdzie znajdują się poszczególne elementy, zostało przedstawione poniżej:
Podnośnik koszowy Ruthmann – funkcje podzespołów
Każdy z podzespołów podnośnika koszowego ma swoje zadanie. Ich poprawne funkcjonowanie zapewnia bezpieczeństwo prac. Za co są odpowiedzialne poszczególne elementy?
- Podbudowa podnośnika
Składa się z przedniego i tylnego wspornika. Są one uruchamiane mechanicznie lub hydraulicznie, dzięki czemu maszyna wraz z podwoziem jest wnoszona do góry.
- Wysięgnik
Jest podnoszony lub opuszczany za pomocą siłownika podnoszącego. Składa się z wieży, czyli kolumny obrotowej wysięgnika. Drugi jego podzespół to system wsporników (ramię podnoszące). Jest ono synchronicznie wysuwane i wsuwane przez wewnętrzne siłowniki hydrauliczne i łańcuchy pociągowe. To właśnie z pomocą wysięgnika sięga się obudowaną platformą podnośnika koszowego w konkretne miejsca prac na wysokości.
- Pomost roboczy
Czyli mówiąc najprościej kosz, w którym transportuje się pracowników do góry. Z jego boku znajduje się drabinka, która ułatwia wejście do środka. Natomiast we wnętrzu jest ucho do kotwienia pasów bezpieczeństwa. W zależności od modelu maszyny powierzchnia pomostu roboczego jest większa lub mniejsza.
- Podpora wysięgnika
Wspornik pomagający w poprawnym ustawieniu się wysięgnika do pozycji transportowej. Dzięki temu można bezpiecznie poruszać się podnośnikiem koszowym po drogach.
- Skrzynka rozdzielcza „sterowanie awaryjne”
Miejsce, z którego można wykonywać sterowanie maszyną.
- Pompa ręczna
Podzespół, który pomaga w złożeniu sprzętu w przypadku awarii, gdy brak jest możliwość wykonywania ruchów za pomocą panelu.
- Zbiornik oleju hydraulicznego
Zbiornik na olej hydrauliczny.
- „Zasilanie prądem” pomost roboczy
Miejsca do wpięcia źródła prądu, aby w koszu można było korzystać z gniazda dwubiegunowego 230V. Jest ono zasilane dzięki 3-biegunowym złączom CCE z wyłącznikiem różnicowo-prądowym.
- Wskaźnik poziomowania
Urządzenie, które pomaga sprawdzić poprawność wypoziomowania podnośnika koszowego.
Już wiesz, z czego składa się podnośnik koszowy Ruthmann. Dzięki tej wiedzy pierwsze kroki z tą maszyną prawdopodobnie będą dla Ciebie prostsze.
EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków
Zobacz też:
Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?
Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?
Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie
Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?