Ograniczenia tonażowe to najczęściej zapominana rzecz podczas składania zamówień podnośników koszowych. Czemu ta kwestia jest ważna? Do czego się odnosi? Przeczytaj.
Ile ważą podnośniki koszowe?
Aby móc mówić o zakazach dotyczących wagi podnośników koszowych, trzeba w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie: jak ciężkie są te maszyny? W tym przypadku, jak mawia klasyk, to zależy. Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi:
- gabaryty sprzętu – jego wielkość i masywność,
- wyposażenie w dodatkowe funkcje – np. zawieszenie terenowe.
Przeważnie waga podnośnika koszowego jest w przedziale 3,5 – 19 ton.
Jakie ograniczenia tonażowe dla maszyn można spotkać w Polsce?
Ograniczenia tonażowe dla maszyn w Polsce można podzielić na dwie kategorie:
- Na drogach
Dotyczą one kwestii poruszania się po drogach publicznych. Są odgórnie narzucone. Najczęściej można je spotkać w przypadku mostów i wiaduktów. Zamawiając podnośnik koszowy, trzeba się liczyć z tym, że może on w związku z tym jechać na zlecenie okrężną trasą. Wszystko po to, by ominąć zakazy związane z wagą pojazdu.
- W przestrzeni publicznej
Najczęściej wyznaczone są w miejscach zabytkowych oraz takich, w których mogłoby dojść po prostu do uszkodzenia nawierzchni. Dodatkowo dotyczą powierzchni, pod którymi coś się znajduje (np. garaż podziemny). Zbyt duża waga podnośnika koszowego mogłaby doprowadzić do zawalenia się tej przestrzeni.
Co zrobić, jeśli chcesz pracować podnośnikiem koszowym w strefie z ograniczeniami tonażowymi?
Czasem taka praca jest zupełnie wykluczona. Dlatego w pierwszej kolejności należy skonsultować się z odpowiednią osobą w kwestiach zagrożenia bezpieczeństwa.
W przypadku zabytków, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do organów miasta. Po pierwsze, potrzebne jest uzyskanie zgody na wykonanie robót. Przeważnie wydaje ją instytucja architektoniczno-budowlana. Po drugie, należy wyznaczyć dokładną trasę przejazdu podnośnika koszowego. Powinny być na niej zaznaczone nazwy ulic.
Są to podstawowe rzeczy, które będą konieczne do uzyskania zgody na przejazd i postój maszyny w miejscu z ograniczonym tonażem zarządzanym przez miasto. Inne potrzebne dokumenty i zezwolenia warto sprawdzić na stronie instytucji, do której składa się wniosek. Będą się one różnić w zależności od jednostki administracyjnej.
Jeśli prace mają być wykonane na przestrzeni zarządzanej przez organ prywatny, to przed przyjazdem maszyny należy sprawdzić maksymalną nośność podłoża. Powinna być ona wyznaczona przez architekta na etapie projektowania danej nieruchomości. To bardzo ważne, aby uniknąć uszkodzenia lub zapadnięcia się powierzchni pod sprzętem. Informacje takie przeważnie posiada zarządca danego obiektu.
Już wiesz, jaki związek z pracą podnośnika koszowego mają ograniczenia tonażowe. Dotyczą one zarówno dojazdu maszyny na miejsce zlecenia, jak i samych robót. Pamiętaj o tym aspekcie, jeśli będziesz w najbliższej przyszłości wykonywał pracę z tym sprzętem.
EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków