Podnośnik koszowy z funkcją dźwigu
Podnośnik koszowy z funkcją dźwigu, praca podnośnika koszowego, podnośnik koszowy transportujący element reklamy allegro

Podnośnik koszowy z funkcją dźwigu – jak to możliwe?

Zgodnie z wykorzystaniem wskazanym przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) podnośniki mogą jedynie windować osoby na wysokość, w celu wykonania przez nich prac. Do przenoszenia ładunków przeznaczone są żurawie samojezdne. Jak to więc możliwe, że na rynku są dostępne podnośniki koszowe z funkcją transportową materiałów?

Podnośnik z hakiem

Atestowany hak, a tak naprawdę uchwyt nośny, znajduje się pod koszem podnośnika. Jednak jest on dostępny tylko w kilku modelach maszyn na rynku. Jeśli poszukujesz sprzętu z taką funkcją, to jeszcze na etapie zamówienia, należy zapytać wypożyczalnie podnośników koszowych o tę opcję. Korzystać z atestowanego haka można tylko wtedy, gdy maszyna została dopuszczona do użytku przez Urząd Dozoru Technicznego.

Ograniczenia transportowe

W praktyce podnośnik koszowy z uchwytem nośnym rzadko kiedy może zastąpić żuraw samojezdny. Dzieje się tak w przypadku potrzeby:

  • Transportu lekkiego materiału – podnośnikiem można przenosić ładunki do 300 kg.
  • Dostania się w głąb przestrzeni – umożliwia to łamane ramię, którego brak jest w żurawiu samojezdnym.
  • Ograniczenia tonażu maszyny – podnośniki z reguły ważą dużo mniej.

Podpięcie ładunku i przenoszenie – o czym pamiętać?

Proces podpięcia i przenoszenia elementów został przedstawiony na filmie:

Jednak, aby takie prace z wykorzystaniem podnośnika koszowego przebiegły bezpiecznie, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  1. Jeszcze zanim rozpocznie się działania, to trzeba sprawdzić siłę wiatru. Zabronione są roboty, jeśli wartość jego siły jest większa niż 4 w skali Beauforta ( 5,5 – 7,9 m/s).
  2. Przed startem realizacji powinno przyjrzeć się wadze ładunku i skonfrontować go z wykresami technicznymi. Pozwoli to na określenie tego, czy transport będzie mógł się odbyć na założoną wysokość.
  3. Jeśli przenoszone są ładunki, to brak jest możliwości przebywania osób we wnętrzu kosza podnośnika.
  4. Podczas przygotowania podnośnika koszowego do pracy, operator powinien:
    • W pełni wysunąć podpory po obu stronach.
    • Ramię kosza zteleskopować w taki sposób, by móc swobodnie teleskopować ramię podnoszenia.
    • Obudowaną platformę ustawić tak, aby można było pod jej hak swobodnie podpiąć ładunek. Brak jest wtedy możliwości jej styczności z poziomem gruntu.
  5. Podpinane elementy powinny być krótko przywiązane. Maksymalna długość to 1 m.
  6. Punkt ciężkości takich materiałów ma znajdować się w obrysie kosza.
  7. Powierzchnia podczepionego ładunku musi przebywać w granicach przedniej części obudowanej platformy. Zabronione jest wystawanie poza nią. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę zwłaszcza podczas wiatru.
  8. Należy unikać kołysania podwieszonego elementu. W celu zniwelowania takiego efektu można podpiąć drugą linę, która będzie trzymana przez kogoś na dole. Co ułatwi kontrolę nad materiałem.
  9. Ciągnięcie lub holowanie ładunków za pomocą haka jest zabronione.
  10. Operator podnośnika koszowego musi zachowywać stały kontakt wzrokowy z transportowanym elementem lub osobą, która czuwa nad tym materiałem.
  11. Zawiesia muszą mieć odpowiednie atesty dopuszczające do użytkowania.

Podnośniki koszowe z atestowanym hakiem (uchwytem nośnym) to ciekawa alternatywa dla żurawia samojezdnego. Jednak tylko w przypadku, gdy do przeniesienia jest lekki ładunek. Teraz już wiesz, z czym wiąże się skorzystanie z tej opcji.

Podnośnik koszowyPodnośnik koszowy z funkcją dźwigu
Udostępnij:
Podnośnik koszowy z funkcją dźwigu – jak to możliwe?
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022