Wychył boczny podnośnika koszowego
Wychył boczny, podnośnik koszowy podczas pracy

Jak często w podnośniku koszowym wykorzystuje się parametr wychyłu bocznego?

Podnośnik koszowy to maszyna kojarzona najczęściej z dużymi wysokościami, na które można się dostać. Rzadko kiedy patrzy się na jej parametr w postaci wychyłu bocznego. Jednak na wielu realizacjach okazuje się on kluczowy. Dlaczego? Czym właściwie jest? Przeczytaj.

Jakie wartości wychyłu bocznego osiągają podnośniki koszowe?

Wychył boczny to odległość w bok, na jaką może sięgnąć podnośnik koszowy. Czy to oznacza, że wartość tej miary jest równa określonej wysokości ramienia maszyny? W końcu to ten sam wysięgnik. Wygląda to jednak zupełnie inaczej.

Wynika to głównie z praw fizyki. Aby uniknąć sytuacji, w której podnośnik koszowy by się przewrócił, wartości te są mniejsze. Dopasowuje się je do ciężaru pojazdu tak, by wykluczyć możliwość jego wywrócenia. W praktyce przyjmują one wartości około połowy wysokości wysięgnika maszyny.

Od czego uzależniony jest wychył boczny?

Maksymalna długość wychyłu bocznego jest uzależniona od 2 czynników:

  • Udźwigu, jaki znajduje się w koszu podnośnika – im większy ciężar tym mniejszy jest ten parametr.
  • Wysięgu w górę, z jakiego się korzysta – im wyżej się sięga, tym krócej można się dostać w bok.

Zależności te odczytuje się z wykresu technicznego. Wypożyczalnie podnośników koszowych przeważnie posiadają je na stronach poszczególnych sprzętów. Jeśli występują trudności z ich znalezieniem, to najlepiej skontaktować się z firmą, od której chcesz wynająć maszynę. Każdy podnośnik koszowy ma swój odrębny wykres.

W jakich pracach wychył boczny podnośnika okazuje się kluczowym parametrem?

Już wiesz, czym jest wychył boczny i od czego uzależniona jest jego wartość. Jednak w jakich konkretnych sytuacjach ma on zastosowanie? Można wyróżnić 2 rodzaje realizacji, w których szczególnie się przydaje. Dzieje się tak, gdy:

  1. Podnośnik musi się odsunąć od miejsca prac – są to sytuacje, podczas braku możliwości bezpośredniego rozłożenia sprzętu pod ścianą, na której mają być wykonane prace. Dzieje się tak w przypadku, gdy znajdują się tam jakieś przeszkody. Najczęściej są to mniejsze zabudowy (np. wiaty śmietnikowe) lub elementy małej architektury (m.in. latarnie, ławki, kosze).
  1. Chcesz szybko wykonać prace – wtedy można z jednego ustawienia podnośnika koszowego swobodnie manewrować w prawo i w lewo. Im większy zasięg wysięgnika w bok, tym sprawniej wykonana praca. Zaoszczędzasz czas, który trzeba by przeznaczyć na przestawienie się maszyny.

Jak mogłeś przeczytać, wychył boczny jest jednym z kluczowych parametrów dla podnośnika koszowego. Pamiętaj o zwróceniu na niego uwagi, podczas zamawiania tego sprzętu do swojej realizacji.


Autor :
udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków

Podnośnik koszowyWychył boczny
Udostępnij:
Jak często w podnośniku koszowym wykorzystuje się parametr wychyłu bocznego?
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022