Żuraw samojezdny to maszyna specjalistyczna, do której obsługi wymagane są specjalne kwalifikacje. W jaki sposób uzyskuje się uprawnienia do sterowania takim sprzętem? Co jest potrzebne, aby je otrzymać?
Jakie uprawnienia zezwalają na obsługę żurawia samojezdnego?
Jest to dokument wydawany przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Znajdują się na nim informacje o posiadaniu uprawnień IIŻ, które zezwalają na obsługę żurawi:
- samojezdnych,
- przewoźnych,
- przenośnych,
- stacjonarnych.
Jak uzyskuje się kwalifikacje IIŻ?
W celu uzyskania takiego zaświadczenia, potrzebne jest zdanie egzaminu. Aby do niego podejść, trzeba złożyć wniosek o sprawdzenie kwalifikacji i wnieść opłatę do odpowiedniego organu UDT (Urzędu Dozoru Technicznego) przypisanego do danego regionu. Następnie w terminie do 30 dni przeprowadza się test. Odbywa się on przed komisją, w której obecny jest przedstawiciel tej placówki.
Czego możesz spodziewać się na egzaminie i kiedy otrzymuje się uprawnienia?
Składa się on z dwóch etapów. Dopiero po zdaniu pierwszego przechodzi się do drugiego. Egzamin jest podzielony na 2 części:
- Teoretyczną
Przyjmuje formę pisemną, w której wypełnia się arkusz z pytaniami wielokrotnego wyboru. Jest ich 15. Aby test został uznany za zdany, trzeba odpowiedzieć poprawnie na 11 pytań.
- Praktyczną
Podchodzi się do niego po zaliczonej części teoretycznej. Osoba chcąca uzyskać uprawnienia musi pokazać swoją wiedzę w praktyce. Jest sprawdzana z obsługi żurawia samojezdnego „na żywo”. Wykonuje polecenia wydane przez egzaminującego.
Po zaliczeniu obu etapów testu pozostaje czekać na przesłanie uprawnień przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Można się ich spodziewać w terminie do 30 dni.
Jak długo ważne są uprawnienia dla operatorów żurawi?
Od stycznia 2019 roku została zniesiona bezterminowa ważność tych uprawnień. Wprowadzono dla nich ograniczenia czasowe. W związku z tym na poszczególne żurawie termin ważności wygląda następująco:
- stacjonarne – 10 lat,
- przewoźne i przewoźne (HDS) – 10 lat,
- samojezdne – 5 lat,
- szynowe – 5 lat,
- wieżowe i szybkomontujące – 5 lat,
- kolejowe i na pojazdach kolejowych – 5 lat,
- pokładowe – 5 lat,
- pływające – 5 lat.
Co zrobić, gdy skończy Ci się ważność dokumentów?
Warunkiem ich przedłużenia jest stałe wykonywanie pracy jako operatora żurawia samojezdnego – przez minimum 3 lata z 5, od momentu kiedy masz uprawnienia lub 1 stycznia 2019 roku. Jeśli spełniasz ten warunek, należy złożyć odpowiedni wniosek do UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Potrzebne jest Twoje oświadczenie potwierdzające czynność wykonywania tego zawodu.
Pamiętaj, że jeszcze przed udaniem się na egzamin dla żurawi samojezdnych, warto mieć uprawnienia do sterowania samochodami ciężarowymi (kat. C). To właśnie z takimi pojazdami jest zestawiony dźwig, którym będziesz sterować, a czasem także dojeżdżać do miejsca realizacji.
EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków
Zobacz też:
Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?
Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?
Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie
Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?
Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione
Jak bezpiecznie obchodzić się z podnośnikiem H-30 podczas pracy?
Trawers – funkcje i zastosowanie w pracy z żurawiem samojezdnym