Jakie są rodzaje spoin stosowanych przy spawaniu konstrukcji stalowych?
rodzaje spoin

Jakie są rodzaje spoin stosowanych przy spawaniu konstrukcji stalowych?

Łączenie elementów stalowych odbywa się najczęściej przy pomocy spawów. Mogą one powstawać przy pomocy spoiw spawalniczych lub bez nich. Dla zapewnienia optymalnego funkcjonowania elementu lub całej konstrukcji wykonuje się spawanie na różne sposoby. Poniżej znajdziesz przegląd tych najpopularniejszych!

Na czym polega proces spawania konstrukcji stalowych?

Aby połączyć dwa elementy stalowe, konieczne jest zastosowanie wysokiej temperatury. Jej źródłem jest łuk spawalniczy przykładany do powierzchni materiału. Sam proces polega na uplastycznieniu materiału stalowego do poziomu pozwalającego połączenie obu elementów i zestalenie spoiny. W efekcie konstrukcja zostaje na trwałe połączona przy pomocy widocznego spawu. W pewnych przypadkach konieczne może być zastosowanie spoiwa spawalniczego.

Najpopularniejsze rodzaje spoin w spawaniu elementów stalowych

Konstrukcje wykonywane ze stali mają odmienne kształty, właściwości oraz zastosowanie. Dlatego bazowanie na jednej metodzie łączenie stali nie jest praktyczne. Spawacze są wykwalifikowani do posługiwania się wieloma metodami wykonywania spawów. Poniżej scharakteryzowano najważniejsze z nich.

Spoiny czołowe

To metoda stosowana w przypadku spawania blach, prętów i rur. Elementy poddawane łączeniu muszą mieć odpowiednio przygotowane powierzchnie stykowe. W przypadku tej metody występują dwa rodzaje przetopu – pełny oraz częściowy. Połączenie czołowe konstrukcji stalowych może być stosowane również do łączenia kątowego. Kluczowe znaczenie dla prawidłowości spawu ma jego ciągłość.

Spoiny brzeżne

To sposób wykonywania spawów stosowany głównie do cienkich elementów stalowych. Przed przystąpieniem do łączenia blachy lub innego produktu, konieczne jest ich wygięcie i przyłożenie do siebie. Na styku elementów wykonuje się spoinę brzeżną, co umożliwia zachowanie lica łączonych arkuszy.

Spoiny otworowe

Do stworzenia spoin otworowych konieczne jest zastosowanie specjalistycznych otworów w materiale oraz zakładek. Co istotne, szerokość otworu na spoinę powinna być większa od grubości materiału o minimum 8 mm. Dobrą praktyką jest zastosowanie ukośnych ścianek, które ułatwiają prowadzenie spawu. Dzięki zastosowaniu spoiny otworowej można wzmocnić spoiny pachwinowe.

Spoiny pachwinowe

Stosuje się je w przypadku połączenia elementów stalowych ustawionych do siebie pod kątem. Spoiny wypełniają rowek, który powstaje w momencie przyłożenia na do siebie dwóch arkuszy blachy lub innych elementów stalowych. Do skutecznego łączenia pachwinowego stosuje się metodę zakładkową i nakładkową.

Spoiny grzbietowe

To rodzaj spoiny bardzo podobnej w zastosowaniu do brzeżnej. Różnica polega na miejscu realizacji połączenia, które wykonuje się w rowku powstałym na skutek połączenia wygiętych dwóch arkuszy cienkiej blachy. Co niezwykle ważne, grubość spoiny powinna być dopasowana do głębokości linii wtopienia oraz wysokości połączenia.

Spoiny punktowe

Kolejna metoda wzmocnienia wcześniej powstałych spoin spawalniczych. Polega na przetopieniu jednego z materiałów i wtopieniu się w drugi, znajdujący się pod nim. Spoiny punktowe najczęściej wykorzystuje się jako wsparcie w łączeniu zakładkowym i spawach pachwinowych.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://impostal.pl/iii/uslugi-serwis/spawanie


Zobacz też:

Badania połączeń spawanych


Artykuł sponsorowany


Udostępnij:
Jakie są rodzaje spoin stosowanych przy spawaniu konstrukcji stalowych?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
3 reakcji
love
3
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022