Trawers - funkcje i zastosowanie w pracy z żurawiem samojezdnym
trawers

Trawers – funkcje i zastosowanie w pracy z żurawiem samojezdnym

Prace przeładunkowe wspierane przez żurawia samojezdnego są wykonywane głównie przy użyciu zawiesi. Jednak w pewnych realizacjach dodatkowo wykorzystuje się także trawersy. Jaką pełnią funkcję? Kiedy są konieczne? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Czym różnią się trawersy od zawiesi?

Oba te rozwiązania stosuje się zawsze w komplecie. Jednak są to dwie osobne części służące do przenoszenia ładunków przez żurawia samojezdnego. Ich konstrukcja w praktyce wygląda następująco: pod hak podpina się zawiesie, do którego przytwierdzony jest trawers. W swojej budowie posiada on poprzeczną belkę, która ma kilka punktów podwieszenia. Dzięki temu pozwala lepiej stabilizować siły naciskające na przenoszony element.

Kiedy stosuje się trawersy?

Elementy te są wykorzystywane w przypadku prac wykonywanych przez żurawia samojezdnego dla ładunków, które mogłyby łatwo ulec uszkodzeniu. Zaliczamy do nich materiały, które:

  • są podatne na zgniecenia i odkształcenia (np. szkło, płyty ceramiczne),
  • łatwo się wyginają i posiadają niską elastyczność,
  • mają oryginalny wymiar i kształt odbiegający od normy,
  • są delikatne i łatwo się skruszą.

Dzięki zastosowaniu trawersu, podczas ich przenoszenia, niweluje się ryzyko uszkodzenia ładunku. Belka transportowa stabilizuje i usztywnia dźwigamy element.

Skąd wziąć trawers na zlecenie?

Istnieją 4 możliwości:

  1. Należy sprawdzić, czy producent zakupionego przez Ciebie elementu, uwzględnił go w zestawie. Trawers musi być dedykowany pod ładunek. W związku z tym zdarza się, że jest on dołączony do materiałów, które zostały zakupione. Jest to najlepsza z opcji.
  2. Można zapytać o belkę transportową wypożyczalnię żurawi samojezdnych. Na ogół posiadają one na stanie jedynie podstawowe zawiesia. Jednak zdarzają się też takie, które mają trawersy.
  3. Warto poszukać firmy, która może Ci dostarczyć też elementy wspierające przenoszenie materiałów. Jeszcze przed wykonaniem telefonu do takiego zakładu, trzeba przygotować szczegółowe informacje dotyczące ładunku. Belka transportowa zostanie dobrana na ich podstawie.
  4. W ostateczności, jeśli wszystkie powyższe sposoby zawiodą, pozostaje zdecydowanie się na zakup trawersu. W tym przypadku należy skorzystać z porady ekspertów, którzy precyzyjnie dobiorą dla Ciebie ten element.

Czy korzystanie z belki transportowej jest koniecznie?

To wszystko zależy od tego, czy chcesz ryzykować, że Twój ładunek zostanie uszkodzony. Dla trwałych materiałów same zawiesia wystarczą. W przypadku tych bardziej delikatnych, to może być za mało. Najlepiej w takim wypadku zapytać o zalecenia producenta. To on określi, czy stosowanie trawersu jest konieczne.

Pamiętaj! Do transportu ładunków należy przygotować się jeszcze przed przyjazdem żurawia samojezdnego. Jeśli przenoszony element jest podatny na zgniecenia same zawiesia to za mało. Lepiej wyposażyć się jeszcze w dodatkowe zabezpieczenie. W przypadku takich prac jest to trawers.


udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?

Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione

belka transportowatrawersżuraw
Udostępnij:
Trawers – funkcje i zastosowanie w pracy z żurawiem samojezdnym
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022