Uprawnienia SEP do 1 kV – co to takiego?
uprawnienia sep

Uprawnienia SEP do 1 kV – co to takiego?

Jeżeli rozważasz pracę na stanowisku elektryka, możesz zastanawiać się, jak uzupełnić swoją wiedzę. Aby zdobyć uprawnienia SEP 1 kV, warto zapisać się na specjalne szkolenie. To prosty, a jednocześnie efektywny sposób na pozyskanie kompetencji teoretycznych i praktycznych. Jakie prace można wykonywać, posiadając takie uprawnienia?

Czym są i do czego uprawniają uprawnienia SEP do 1 kV?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czym są uprawnienia SEP do 1 kV, trzeba zacząć od samych uprawnień SEP. Nazwa „uprawnienia SEP” wiąże się z pozarządową organizacją zrzeszającą elektryków – Stowarzyszeniem Elektryków Polskich. Jako osoba zainteresowana pracą w branży energetycznej, potrzebujesz uprawnień SEP, aby potwierdzić swoje kwalifikacje.

Uprawnienia SEP dotyczą kwalifikacji z trzech grup – możesz ubiegać się o:

 • uprawnienia elektryczne – SEP G1,
 • uprawnienia grzewcze – SEP G2,
 • uprawnienia gazowe – SEP G3.

Grupa 1 obejmuje różne urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, magazynujące, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną – są to m.in.:

 • urządzenia prądotwórcze przyłączone do sieci przesyłowej energii elektrycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego,
 • urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV,
 • urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV i napięciu znamionowym nie wyższym niż 30 kV,
 • urządzenia elektrotermiczne,
 • elektryczna sieć trakcyjna.

SEP do 1 kV to zatem jedna ze specjalizacji wymienionych w rozporządzeniu Ministra klimatu i środowiska.

Uprawnienia SEP do 1 kV – dla kogo?

O uprawnienia SEP do 1 kV może starać się każdy, kto zawodowo planuje związać się z branżą energetyczną. Najczęściej uprawnieniami SEP interesują się osoby już pracujące w zawodzie, które chcą odnowić świadectwo kwalifikacyjne – trzeba pamiętać, że aktualnie uprawnienia SEP nie są wydawane bezterminowo. Na uzyskanie uprawnień SEP do 1 kV decydują się też absolwenci szkół (niekoniecznie branżowych), którzy dostrzegają w nich sposób na zdobycie dobrego, perspektywicznego zawodu.

Uprawnienia SEP do 1 kV są przeznaczone dla osób, które chcą:

 • zajmować się eksploatacją – instalacją, obsługą, konserwacją, remontem, naprawą czy demontażem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych,
 • pracować na stanowisku dozoru – zajmować kierownicze stanowiska, na których będą kierować pracami osób wykonujących czynności eksploatacyjne.

Jesteś osobą pełnoletnią? Posiadasz przynajmniej wykształcenie podstawowe i masz minimum wiedzy z zakresu elektryki? Możesz ubiegać się o uprawnienia SEP do 1 kV.

Co jeszcze warto wiedzieć o uprawnieniach SEP do 1 kV?

Uprawnienia SEP do 1 kV można otrzymać po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu. Brakuje Ci wiedzy i doświadczenia? Z pomocą przychodzą szkolenia SEP. Cieszą się one dużą popularnością nie tylko ze względu na gruntowne przygotowanie do egzaminu – takie szkolenia są też doceniane przez pracodawców. Korzystają z nich również firmy, które chcą zapewnić pracownikom rozwój.

Szkolenia SEP do 1 kV nie są jedynymi szkoleniami dostępnymi na rynku – więcej na uprawnienia1kv.pl. Nie są one też obowiązkowe dla osób zamierzających przystąpić do egzaminu i uzyskać świadectwo kwalifikacyjne. Jednocześnie skorzystanie z oferty szkoleniowej to sposób na usystematyzowanie wiedzy, zdobycie nowych kompetencji i solidne przygotowanie się do testu.

Uzyskanie uprawnień SEP do 1 kV nie wyklucza starania się o pozostałe uprawnienia SEP. Ze względu jednak na realia rynku pracy większość pracowników nie potrzebuje wszystkich specjalizacji – często wystarczają uprawnienia SEP do 1 kV, co jest kolejnym powodem, dla którego są one tak popularne.


Artykuł sponsorowany


Zobacz też:

Pomiar rezystencji izolacji

Udostępnij:
Uprawnienia SEP do 1 kV – co to takiego?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
2 reakcji
love
2
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
 • Najnowsze komentarze
 • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022