Zbrojenie na ścinanie przy przebiciu podobnie jak w przypadku belek wykonuje się w postaci strzemion bądź prętów odgiętych. Zbrojenie na przebicie rozmieszcza się w strefie pomiędzy obciążonym słupem a obwodem znajdującym się wewnątrz obwodu kontrolnego, poza którym zbrojenie to nie jest konieczne. Ogólne wymagania dotyczące stosowania zbrojenia na ścinanie przy przebicu zawarto w normie PN-EN 1992-1-1:2008 Eurokod 2 – Projektowanie konstrukcji z betonu – Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków.
Zbrojenie na ścinanie przy przebiciu – wymagania
Jak już wcześniej wspomniano, zbrojenie na ścinanie przy przebiciu należy stosować w strefie pomiędzy obciążonym słupem a obwodem znajdującym się wewnątrz obwodu kontrolnego. Zgodnie z normą zbrojenia nie należy stosować na odległości większej niż k⋅d od tego obwodu (rys.1). Ponadto zgodnie z wytycznymi zbrojenie na przebicie zaleca się stosować nie mniej niż dwa obwody złożone z ramion strzemion, przy czym rozstaw obwodów złożonych z ramion strzemion nie powinien być większy od 0,75d.
Rozstaw strzemion rozmieszczonych wzdłuż obwodu nie powinien być większy niż 1,5d wewnątrz pierwszego obwodu kontrolnego (oddalonego 2d od obciążonej powierzchni), ponadto nie powinien przekraczać 2d w części obwodu znajdującej się na zewnątrz pierwszego obwodu kontrolnego, które mają wpływ na nośność na ścinanie. W przypadku prętów odgiętych (rys.1b) przyjmuje się, że jeden obwód strzemion jest wystarczający.
Pole przekroju jednego ramienia strzemiona (bądź równoważne pole zbrojenia innego rodzaju) As1,min powinno spełniać następujący warunek:
\(\begin{equation} A_{s1,min}\cdot \frac {1,5sin\alpha + cos\alpha}{s_r\cdot s_t} \ge 0,08 \frac{\sqrt{f_{ck}}}{f_{yk}} \label {As1min} \end{equation}
\)
gdzie:
- α – kąt między zbrojeniem na ścinanie i zbrojeniem głównym (tzn. dla strzemion pionowych α=90° i sinα = 1),
- sr i st – rozstaw strzemion w kierunku radialnym i kierunku stycznym,
- fck – wytrzymałość charakterystyczna betonu w MPa.
Podczas obliczeń zbrojenia na ścinanie dopuszcza się uwzględnienie pionowych składowych sił od cięgien sprężających, które znajdują się w odległości nie większej niż 0,5d od słupa.
Zgodnie z normą, jako zbrojenie na przebicie dopuszcza się stosowanie prętów odgiętych. Pręty odgięte powinny przechodzić przez powierzchnię obciążoną bądź leżeć w odległości nie większej niż 0,25d od tej powierzchni.
Odległość pomiędzy krawędzią podpory bądź obwodem powierzchni obciążone a najbliższym zbrojeniem uwzględnionym w obliczeniach nie powinna przekraczać 0,5d. Odległość tą należy odmierzać na poziomie zbrojenia rozciąganego. W przypadku zastosowania pojedynczej linii prętów odgiętych to ich nachylenie można zmniejszyć do 30°.
Literatura:
[1] PN-EN 1992-1-1:2008 Eurokod 2 – Projektowanie konstrukcji z betonu – Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków.
Zobacz też:
Długość zakładu prętów zbrojeniowych
Długość zakotwienia prętów zbrojeniowych