Metoda Ve-Be Badanie konsystencji betonu metodą Ve-Be
Metoda Ve-Be

Metoda Ve-Be

Metoda Ve-Be to jedna z metod stosowanych w celu określenia konsystencji mieszanki betonowej, czyli jej stopnia płynności (ciekłości) oraz zdolności do odkształceń w wyniku działania czynników zewnętrznych czy też pod wpływem ciężaru własnego. W celu przeprowadzenia badania należy użyć specjalnego zestawu składającego się z:

  • formy w kształcie stożka,
  • pojemnika cylindrycznego,
  • pręta do zagęszczania mieszanki betonowej,
  • krążka przezroczystego wyposażonego w miarkę umieszczanego nad formę,
  • stolika wibracyjnego,
  • stopera.

Metoda Ve-Be – przeprowadzenie badania

Podczas, gdy badanie konsystencji mieszanki betonowej wykonuje się metodą Ve-Be, należy odmierzyć czas, w którym mieszanka ulega rozpłynięciu się do określonego stopnia. W czasie badania stosuje się wyżej wspomniany zestaw, w którym mieszanka betonowa poddawana jest drganiom.

Badanie należy rozpocząć od umieszczenia mieszanki betonowej w specjalnym pojemniku stożkowym, a także jej zagęszczeniu poprzez 25-krotne uderzenie prętem do zagęszczania mieszanki. Później, zaraz po zagęszczeniu mieszanki, formę stożkową unosi się równomiernie do góry w czasie od 5 do 10 sekund. Następnie po zdjęciu stożka nad mieszanką betonową ustawia się i powoli opuszcza specjalny krążek (przeźroczysty wyposażony w miarkę) mierząc wartość opadu mieszanki betonowej. W kolejnym kroku uruchamia się stół wibracyjny, a także rozpoczyna się pomiar czasu do chwili aż krążek w pełni zetknie się z mieszanką betonową. W rezultacie wynikiem badania jest czas, w którym krążek pod wpływem wibracji styka się w pełni z mieszanką betonową. Na podstawie wykonanych pomiarów czasu można sklasyfikować konsystencję mieszanki betonowej. W poniższej tabeli zestawiono klasy konsystencji mieszanki betonowej według metody Ve-Be:

KlasaCzas Ve-Be [s]
V0> 31
V130 – 21
V220 – 11
V310 – 6
V45 – 3

Zobacz też:

Klasy wytrzymałości betonu wg Eurokodu 2 PN-EN 1992

Wibrowanie betonu

Metoda Ve-Be
Udostępnij:
Metoda Ve-Be
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022