Jak oznakować niebezpieczny fragment drogi?
Oznakowanie drogowe, droga, roboty drogowe

Jak oznakować niebezpieczny fragment drogi?

Na polskich drogach wszystkie niebezpieczne miejsca infrastruktury drogowej, które są potencjalnym zagrożeniem dla kierowców, muszą być odpowiednio oznakowane. Podmioty odpowiedzialne za ustawienie znaków informujących o niebezpieczeństwie to przede wszystkim zarządcy dróg oraz firmy realizujące prace remontowe na drogach publicznych. A zatem jak oznaczyć niebezpieczne miejsce na drodze zgodnie z prawem? Zrobisz to z użyciem znaków drogowych ostrzegawczych, które legalnie może postawić tylko zarządca danej drogi.

Oznakowanie niebezpiecznych miejsc na drodze – jak zrobić to dobrze?

Podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego powinny przede wszystkim dbać o to, aby prawidłowo oznaczyć niebezpieczne miejsca w infrastrukturze drogowej. To możliwe wyłącznie z użyciem certyfikowanych znaków pionowych.

Do oznakowania niebezpiecznych punktów na drodze możesz wykorzystać:

  • tablice drogowe,
  • klasyczne znaki drogowe ostrzegawcze,
  • barierki ochronne,
  • oświetlenie ostrzegawcze.

Aby jasno pokazać kierowcom, gdzie znajduje się niebezpieczny odcinek drogi, niezbędne są znaki drogowe ostrzegawcze. Takie oznaczenia kupisz w sklepie internetowym Znakidrogowe24. Na stronie https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_ostrzegawcze znajdziesz wszystkie obowiązujące w Polsce znaki ostrzegawcze w wielu formatach.

Jakie są najpopularniejsze znaki drogowe ostrzegawcze?

Znaki drogowe ostrzegawcze to elementy oznakowania dróg publicznych, które znajdują się niemalże na wszystkich rodzajach jezdni. Tam, gdzie występują ograniczenia prędkości, nierówności na drodze, częste wypadki albo ostre zakręty – w takich miejscach na pewno spotkasz się z ostrzegawczymi znakami pionowymi.

Powszechnie stosowane znaki drogowe ostrzegawcze to takie o oznaczeniach: A-7, A-11, A-30 lub A-14. To oczywiście nie wszystkie znaki, które pozwalają na oznaczenie niebezpiecznych miejsc w infrastrukturze drogowej. W tej kategorii oznaczeń znajdziesz 34 różne znaki drogowe w różnych rozmiarach i poziomach odblaskowości.

Gdzie i jak zamówić ostrzegawcze znaki drogowe?

Zarządcy dróg oraz podmioty odpowiedzialne za prawidłowe oznakowanie dróg publicznych mogą zaopatrzyć się w certyfikowane znaki drogowe ostrzegawcze bez potrzeby wychodzenia z biura. Wystarczy złożyć zamówienie przez internet w sklepie Znakidrogowe24.

W jednym miejscu zyskamy dostęp do wysokiej jakości znaków drogowych, które mają odpowiedni poziom odblaskowości, oznakowanie CE oraz wytrzymałe mocowania. Dodatkowo zamawiając oznakowanie drogowe przez internet, możesz też skorzystać z usługi montażu w wybranym miejscu (tylko na terenie Warszawy).

Czym są niebezpieczne miejsca na drodze?

Za niebezpieczne miejsca w infrastrukturze drogowej uznajemy takie obszary, na których istnieje zwiększone ryzyko występowania kolizji i wypadków z udziałem pojazdów mechanicznych i osób pieszych. Miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność, a zarządcy powinni umieszczać znaki drogowe ostrzegawcze to:

  1. Skrzyżowania: Miejsca, gdzie drogi się krzyżują, często są niebezpieczne ze względu na konflikty w ruchu oraz potrzebę ustępowania pierwszeństwa.
  2. Zakręty: Ostre zakręty lub te z ograniczoną widocznością mogą być trudne do nawigacji, szczególnie przy wysokich prędkościach.
  3. Przejścia dla pieszych: Miejsca, gdzie piesi mogą przechodzić przez drogę, wymagają szczególnej uwagi kierowców.
  4. Obszary szkolne i przystanki autobusowe: W pobliżu szkół i przystanków autobusowych często występuje wzmożony ruch pieszych, w tym dzieci, co zwiększa ryzyko wypadków.

Za niebezpieczne miejsca uznajemy także takie punkty na drodze, gdzie wyjątkowo często dochodzi do wypadków, a także obszary o ograniczonej widoczności – w tym drogi jednokierunkowe. Znaki drogowe ostrzegawcze stosuje się też na mostach i wiaduktach, np. w celu poinformowania kierowców o braku możliwości zawracania lub oblodzeniu jezdni.

Oznakowanie drogowe
Udostępnij:
Jak oznakować niebezpieczny fragment drogi?
Napisane przez
Poradnik Inżyniera
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022