Konserwacja podnośnika koszowego – jak i kiedy powinna być przeprowadzona?
Konserwacja podnośnika koszowego

Konserwacja podnośnika koszowego – jak i kiedy powinna być przeprowadzona?

Dlaczego cykliczne prowadzenie konserwacji podnośnika koszowego jest tak ważne? Wykonywanie jej regularnie wpływa na przedłużenie bezpiecznego funkcjonowania sprzętu i jego części, oraz zapewnia Ci prawo do gwarancji czy rękojmi.

O czym pamiętać przed i w trakcie prowadzenia konserwacji

Należy pamiętać, że przy wykonywaniu prac konserwacyjnych trzeba stosować się i przestrzegać przepisów BHP. Jest to bardzo często pomijany aspekt, mogący mieć jednak bardzo poważne skutki. Co jeszcze warto mieć na uwadze?

  • Przed ingerencją w elektryczne elementy instalacji podnośnika koszowego należy odłączyć akumulator.
  • Zanim rozpocznie się działania, trzeba zakończyć wszystkie prace na podnośniku. Obowiązkowe jest zabezpieczenie go przed przypadkowym włączeniem się lub przemieszczeniem się któregoś z jego elementów.
  • Koniecznie powinno się zabezpieczyć przewody hydrauliczne w taki sposób, aby ciśnienie i pompa były wyłączone.
  • W przypadku konieczności wymiany jakiejś części należy stosować oryginalne, polecane przez producenta.
  • Trzeba pamiętać o utrzymaniu w czystości tablic rejestracyjnych, informacyjnych i oznakowania pojazdu.

Co wchodzi w skład prac konserwacyjnych?

Konserwacja ma na celu utrzymanie podnośnika koszowego w bardzo dobrym stanie. Zalicza się do niej czyszczenie maszyny, naprawy i wizualne sprawdzenie kondycji oraz wszelkie działania prewencyjne. Co dokładnie kryje się pod słowem konserwacja?

  1. Mycie maszyny – powinno być wykonywane regularnie, zarówno w środku, jak i na zewnątrz podnośnika koszowego. Jeżeli pojazd jest narażony na większe zabrudzenia, należy myć go częściej, by uniknąć przedostawania się zalegającego kurzu i brudu do szczelin. Można do tego wykorzystywać wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące.
  2. Przegląd lakieru – ważne jest, aby dokładnie go przepatrzeć pod kątem nawet małych odprysków. Zarówno te mniejsze, jak i większe uszkodzenia należy od razu uzupełnić, aby uniknąć pojawienia się rdzy.
  3. Uzupełnienie oleju – podczas napełniania zbiornika z olejem hydraulicznym trzeba pamiętać, aby używać w tym celu wyłącznie takiego, jakim była napełniana maszyna od samego początku. Informację o rodzaju oleju można znaleźć na tabliczce umieszczonej na  zbiorniku lub w instrukcji użytkowania. Trzeba pamiętać, że podnośnik, to pojazd hydrauliczny i działa właśnie na olej. Dlatego tak ważne jest, używanie dedykowanego płynu i regularne monitorowanie jego stanu.
  1. Nałożenie oleju przekładniowego i smaru – do przekładni mechanizmu obrotu powinno się wykorzystywać oleje klasy podanej w instrukcji. Do smarowania natomiast zaleca się używanie wysokociśnieniowego smaru stałego z litem. Wszystko po to, aby zabezpieczyć metalowe elementy, które podczas codziennego użytkowania narażone są na tarcie lub ściskanie.

Co smarować i jak często?

CO MIESIĄC:

  • prowadnice cylindrów i stopy podpór,
  • prowadnice wysięgników,
  • teleskopy (powierzchnie ślizgów),
  • blokada ramienia kosza.

CO 3 MIESIĄCE:

  • wał przegubowy,
  • przeguby, zawiasy na skrzynkach.

 CO 6 MIESIĘCY:

  • mechanizm obrotu kosza,
  • wieniec obrotowy i zębaty.
  1. Konserwacja układu hydraulicznego – najważniejsze w utrzymaniu jego dobrej kondycji jest dbałość o czystość. Z powodu wniknięcia zanieczyszczeń mogą pojawić się we wnętrzu usterki.

    Konieczne jest kontrolowanie temperatury, gdyż to właśnie ona (nadmiernie nagrzewające się części) może świadczyć o wystąpieniu awarii. Regularnie warto też przeprowadzać wizualną kontrolę układu hydraulicznego, sprawdzając jego szczelność i pojawienie się ewentualnych uszkodzeń.
  2. Wymiana filtra obiegowego – należy ją wykonać, gdy na wyświetlaczu podnośnika koszowego zaświeci się wskaźnik zanieczyszczenia.
  3. Przegląd instalacji elektrycznej – raz w miesiącu warto przeprowadzić wizualną inspekcję elektryki. Daje to pewność prawidłowego działania złączy styków i okablowania.
  4. Kontrola stanu elementów obsługi – regularnie trzeba przyglądać się panelom sterowniczym. Zarówno temu w koszu, jak i temu umiejscowionemu na dole podnośnika koszowego. Uszkodzone przyciski, joysticki i gumy uszczelniające trzeba od razu wymieniać, by unikać sytuacji, w których ich funkcjonalność zawiedzie podczas działań na wysokości.

Ważne! Konserwacja podnośnika koszowego może być wykonywana tylko przez specjalistę/pracownika, który jest zaznajomiony z specyfikacją danej maszyny. Musi on dokładnie znać instrukcje konserwacji, bo różnią się one w zależności od sprzętu i producenta!

Pamiętaj, że regularne prowadzenie konserwacji i przeglądu podnośnika koszowego jest Twoim obowiązkiem. Działania te pozwalają odpowiednio wcześnie reagować na uszkodzenia i kłopoty z funkcjonowaniem maszyny. Wszelkie naprawy warto wykonywać bezzwłocznie i stosować środki zapobiegawcze. Prace konserwacyjne mają znaczący wpływ na stan podnośnika oraz przedłużenie żywotności jego elementów. 


Tekst powstał na podstawie informacji zawartych w instrukcji obsługi i konserwacji Palfinger podnośnika koszowego WUMAG WT450.


udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Wysięg podnośnika koszowego – jak rozumieć ten parametr?

Wysokość i szerokość przejazdowa podnośnika koszowego a brama wjazdowa

Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione

BHPkonserwacjaPodnośnik koszowy
Udostępnij:
Konserwacja podnośnika koszowego – jak i kiedy powinna być przeprowadzona?
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
1
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022