Charakter współpracy żurawia samojezdnego i podnośnika koszowego przy budowie oraz remontach sieci napowietrznej
podnośnik i żuraw pracują przy sieciach napowietrznych

Charakter współpracy żurawia samojezdnego i podnośnika koszowego przy budowie oraz remontach sieci napowietrznej

Prace przy sieciach napowietrznych to duże inwestycje. Wynajmuje się do nich między innymi podnośniki koszowe i żurawie samojezdne. Te dwie maszyny często działają równocześnie. Jak wygląda taka współpraca? Jakie są zadania dla obu sprzętów? O sukcesie na miejscu zlecenia decydują też ich parametry. Które kwestie techniczne sprawiają, że maszyna jest odpowiednia?

Dlaczego współpraca podnośników i żurawi?

Wynika to z różnic w przeznaczeniu pojazdów i charakteru prac przy sieciach napowietrznych. Elementy linii energetycznej są masywne, w związku z tym potrzeba maszyny, która będzie w stanie je transportować w pożądane miejsce. Z kolei sporo zadań monterskich wykonuje się na górze przy udziale Specjalistów. 

Dlatego żuraw ustawia ciężkie elementy, a podnośnik pomaga Ekipie w ich montażu. Dzieje się to jednocześnie, tak, że można mówić o solidnej współpracy Operatorów tych dwóch pojazdów, ich sprzętu i Ekipy wykonawczej. Jak ona dokładnie wygląda? Ten wątek zostanie rozwinięty w kolejnym akapicie.

Co konkretnie robi żuraw, a co podnośnik w pracach przy sieciach napowietrznych?

Charakter współpracy między maszynami zależy od rodzaju działań. Należą do nich budowa nowych linii energetycznych i naprawa. 

  1. Współpraca przy stawianiu sieci napowietrznych

Trzeba wspomnieć najpierw krótko o rodzajach linii energetycznych. Wyróżnia się naziemne i podziemne. Te pierwsze to klasyczne słupy i przewody na wysokości. Te drugie, prowadzone są rurami w ziemi.  

Wspomniane wyżej maszyny współpracują przy sieciach naziemnych. Zadaniem żurawia jest więc umieszczanie elementów linii na górze. Ponadto: podnoszenie i przenoszenie ciężkich ładunków, transportowanie wsporników (belek), a także stawianie słupów. Podnośnik przy budowie sieci pomaga Ekipie dostać się na wysokość w celu scalenia konstrukcji i przymocowania materiałów. 

  1. Jak obie maszyny działają przy remontach? 

Przy naprawach wymienia się duże elementy linii, a czasami stawia nowy słup obok starego. Część prac wykonuje się na wysokości, część można zrobić z ziemi. Dlatego znów i podnośnik i żuraw przydają się w tym samym momencie. 

Żuraw przenosi wszelkie elementy o dużej wadze. Podnośnik transportuje Ekipę do miejsca montażu i demontażu na wysokości. Dodatkowo czasami przytrzymuje też na górze ciężkie okablowanie, chroniąc np. budynki pod nimi. Wtedy wynajmuje się kilka podnośników.

Co sprawdza się przy wyborze odpowiednich maszyn do stawiania sieci?

Czy wszystkie podnośniki i żurawie nadają się do takich działań? Tylko do wybranych lokalizacji. Zwykle zlecenia związane z liniami energetycznymi wiążą się z przejazdem przez trudne podłoże. Podnośnik powinien też móc udźwignąć kilka osób, a często musi stać w sporej odległości od słupa.

Dobrze, jeśli maszyna do pracy przy liniach energetycznych jest wyposażona w napęd terenowy. To ze względu na gorszą nawierzchnię, którą często zastaje się w lokalizacjach takich zleceń.

Podnośniki dodatkowo powinny:

  • posiadać odpowiedni wychył boczny (solidną długość od punktu rozstawienia maszyny do miejsca prac),
  • móc sięgnąć na pożądaną wysokość (na rynku polskim dostępne są maszyny, których atutem jest wysięg nawet 70 metrów),
  • mieć odpowiedni udźwig kosza, tak, aby zabrać narzędzia i ludzi do miejsca działań (dodatkową zaletą jest możliwość rozsuwania platformy roboczej).

Podnośniki koszowe i żurawie samojezdne nadają się znakomicie do prac przy sieciach napowietrznych. Ich parametry i przeznaczenie nawzajem się uzupełniają. To dlatego współpraca obu maszyn przyśpiesza i ułatwia stawianie oraz remonty linii energetycznych. Ze względów ekonomicznych warto wybrać wypożyczalnię, która jest w stanie dostarczyć zarówno żuraw, jak i odpowiednią liczbę podnośników. 

Podnośnik koszowysieci napowietrzneŻuraw samojezdny
Udostępnij:
Charakter współpracy żurawia samojezdnego i podnośnika koszowego przy budowie oraz remontach sieci napowietrznej
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022