Dostosowanie do działania na trudnym podłożu to cecha, którą posiada część maszyn budowlanych. Jest ona konieczna, kiedy w grę wchodzą realizacje przy pracach na przedmieściach lub na placach budowy. Jak wygląda to przystosowanie w praktyce? Jakie korzyści przynosi i kto z niego korzysta?
Jakie są dostępne rodzaje podnośników i żurawi pod względem podwozia i pracy w terenie?
Pod względem tego, na czym maszyna jeździ, wyróżnia się podział na sprzęty:
- samojezdne,
- na samochodach,
- na przyczepach (dotyczy podnośników).
Podwozie to tylko jedna część podnośnika lub żurawia, która pomaga mu działać w terenie. Każdy może być dodatkowo przystosowany do trudnego gruntu, czyli posiadać pewne parametry techniczne (w podwoziu, układach) ułatwiające mu poruszanie się po nim. Takie dostosowanie jest opcjonalne — wiele realizacji odbywa się na twardym podłożu (np. kostka brukowa, asfalt). Kiedy w grę wchodzi jednak praca z dala od infrastruktury albo wjeżdża się na plac budowy — to konieczność.
Jak przystosowana jest maszyna do mniej stabilnego podłoża?
- Pierwszą kwestią jest napęd terenowy. Podnośniki koszowe mogą posiadać moc przekazywaną na koła 4×4 lub jak żurawie 6x6x6 – czyli napedy na wszystkie osie. Dzięki pracy wszystkich osi jest mniejsze ryzyko, że maszyna się zakopie.
- Druga rzecz, to odpowiednie podwozie. Możliwość jego regulacji ma część żurawi samojezdnych. W takim wypadku każde z kół jest zawieszone odrębnie, co pozwala na regulację całkowitej wysokości pojazdu. Dlatego maszyna z powodzeniem dostosowuje się do terenu, po którym jedzie.
- Można tutaj wspomnieć jeszcze o strukturze opon, co dodatkowo zabezpiecza sprzęt przed poślizgiem. Do bardziej wymagającego terenu, pojazdy budowlane będą wyposażone w te większe, o mocniejszym rowkowaniu.
W jakich sytuacjach sprawdzają się podnośniki i żurawie przystosowane do pracy w trudnym terenie?
Maszyny o cechach wymienionych wyżej w artykule wykorzystuje się między innymi do budowy lub napraw sieci napowietrznych. Takie zlecenia często są zlokalizowane z dala od infrastruktury: na polach, przedmieściach i poza miastem. Przystosowanie terenowe podnośników i żurawi, i odpowiednio przygotowany wcześniej grunt, to podstawa dobrej realizacji. W warunkach miejskich natomiast z grząską glebą można się spotkać na placach budowy.
Możliwość pracy na trudnym podłożu to dodatkowy atut części maszyn. Staje się konieczny dla tych realizacji, gdzie utwardzenie ziemi to za mało. W przypadku podnośników koszowych i żurawi samojezdnych — jest opcjonalny.
Dzięki jego posiadaniu, zwiększa jednak się bezpieczeństwo i możliwość wykonania bardziej skomplikowanych zadań. O tym, co przyda się w Twojej realizacji, dowiesz się przed wynajmem podnośnika lub żurawia w kontakcie z wypożyczalnią.