Wysięg podnośnika koszowego - jak rozumieć ten parametr?
Wysięg podnośnika koszowego

Wysięg podnośnika koszowego – jak rozumieć ten parametr?

Decydując się na wynajem podnośników koszowych, na pewno spotkałeś się z różną długością ich wysięgników. Na rynku są dostępne podnośniki 15-metrowe, ale i takie, których wysięg przekracza nawet 100 metrów. Skąd mieć pewność, że podany wysięg podnośnika koszowego pozwoli Ci pracować właśnie na takiej wysokości?

Czy wysięg podnośnika koszowego i wysokość robocza to ta sama wartość?

Przy parametrach maszyny zazwyczaj widnieje wartość określająca wysięg/wysokość podnośnika koszowego (np. podnośnik H-30, H-45 czy H-70). Jednak czy jest to poziom, na jakim znajduje się sama platforma kosza? Czy może uwzględnia również człowieka we wnętrzu i podaje możliwą wysokość wykonywania przez niego pracy?
Zawsze dedykowana danemu podnośnikowi koszowemu wysokość oznacza poziom, z którego może być realizowana praca. Jest to mniej więcej zasięg rąk osoby w koszu. Zatem jest to najwyższy możliwy punkt wykonywania zadania z kosza. Wysięg natomiast określa wysunięcie wysięgnika zakończonego koszem, czyli miejsce usytuowania samej platformy. Gdyby chcieć być bardzo skrupulatnym to różnica pomiędzy wysięgiem a wysokością roboczą wynosi ok. 1,5-2,5m i odnosi się do wzrostu osoby w koszu. W potocznym języku jednak często obie te wartości wrzuca się do jednego worka i używa się ich wymiennie.

Gdzie szukać informacji dotyczących wysokości roboczej danej maszyny?

Wypożyczalnie podnośników koszowych powinny mieć dostępny do wglądu Klienta wykres, obrazujący zasięg pracy danej maszyny. To z niego możesz sam określić czy taki sprzęt sprawdzi się na Twojej realizacji. Na co zwrócić uwagę czytając wykres pod kątem wysięgu? Zobacz to na przykładzie 27-metrowego podnośnika koszowego WUMAG WT 270 na samochodzie marki MAN.

Wysięg podnośnika koszowego
Rys. 1. Wykres zasięgu pracy podnośnika koszowego H-27
Źródło: https://www.ehc-krakow.pl/oferta/wynajem-podnosnika-koszowego-h-27/

Skupiając się na samym wysięgu maszyny, zakładając, że interesuje nas praca na maksymalnej wysokości podnośnika, powinieneś przede wszystkim skupić się na pionowej osi liczbowej. Jest ona określona w metrach. Jako poziom startowy (0 m) obiera się poziom terenu. Warto pamiętać, że osiągnięcie 27-metrów jest możliwe tylko w sytuacji, gdy kosz będzie w linii prostej nad maszyną. Czyli w praktyce oznacza to pracę, podczas której samochód znajduje się bezpośrednio pod miejscem roboczym. Wykres pokazuje to w bardzo czytelny sposób. Patrząc na niego, aby ostatecznie określić wysokość prowadzonych działań, należy wziąć jeszcze pod uwagę dwa parametry. To od nich w dużej mierze uzależniona jest ostatecznie wysokość prac.

Wysięg podnośnika koszowego

Inne czynniki wpływające na wysokość roboczą

Powyższy wykres pokazuje, że wysokość prowadzonych działań maleje wraz z odległością maszyny od miejsca roboczego oraz wraz z ciężarem w koszu. Dlaczego tak się dzieje? Jak te parametry wpływają na wysokość roboczą podnośnika H-27.

  1. Wysięg boczny – czynnik określający, jakie są możliwości pracy podnośnikiem koszowym w bok. To on wyznacza, w jakim oddaleniu (np. od ściany budynku) można rozłożyć podnośnik, aby móc działać na danej wysokości. Wykres pokazuje, że z każdym metrem oddalenia spada wysokość maksymalna położenia kosza. Tak więc, w przypadku rozstawienia maszyny 10 metrów od miejsca roboczego prowadzone prace mogą być wykonywane na maksymalnie 24-metrze wysokości dla przedstawionej maszyny (Rys. 1).
  2. Udźwig kosza – czynnik określający maksymalny ciężar osób i przedmiotów w koszu. Na podstawie wykresu można zauważyć, że wraz z większym ciężarem we wnętrzu obudowanej platformy spada wysokość, na jakiej można wykonywać prace. Szczególnie jest to widoczne przy działaniach na wysięgu bocznym. Przy rozstawieniu maszyny w odległości 15 metrów od miejsca roboczego, mając w koszu 300 kg, można pracować maksymalnie na wysokości 13 m. Natomiast w tym samym ułożeniu, ale mając w koszu 100 kg, wysokość działań może wynosić aż 23 m (Rys. 1).

Film instruktażowy, obrazujący krok po kroku, jak dokładnie czytać zakres pracy podnośnika koszowego z wykresu:

Czy mogę zakładać pracę na maksymalnym wysięgu podnośnika koszowego?

Oczywiście, możesz. Jednak jest do dość ryzykowne. W sytuacji, gdy wiesz, że zadanie ma być wykonywane na 27 metrze, zdecydowanie bezpieczniej, jeśli wybierzesz wyższy podnośnik (np. 30, 35, 40-metrowy) niż ten 27- metrowy. Zawsze dobrze zostawić sobie kilka metrów zapasu, na wypadek pojawienia się niespodzianek. Najczęściej występujące sytuacje, w których praca na całym wysięgu jest utrudniona:

  1. Pojawienie się przeszkody (np. zaparkowany samochód), która wywrze konieczność rozstawienia podnośnika koszowego dalej niż było to planowane.
  2. Drobna lub większa pomyłka w szacowaniu ostatecznej wysokości. Są to okoliczności, którym możesz zapobiec decydując się na wyższą maszynę.
Wysięg podnośnika koszowego

Ważne! Pamiętaj, że decydując się na wynajem podnośnika koszowego do pracy na danej wysokości, należy wziąć pod uwagę także wysięg boczny i ciężar w koszu. Ostatecznie wysokość robocza to wypadkowa wszystkich tych parametrów.
Jeśli masz wątpliwości, czy w odpowiedni sposób dobrałeś swój podnośnik koszowy, zawsze możesz liczyć na wsparcie fachowca. Dzwoniąc bezpośrednio do wypożyczalni, będziesz miał możliwość dopytania doświadczonej osoby czy wybrana maszyna sprosta Twoim oczekiwaniom.


Autor :
udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowyUdźwig kosza
Udostępnij:
Wysięg podnośnika koszowego – jak rozumieć ten parametr?
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022