Dla posiadaczy odpowiednich uprawnień, istnieje możliwość obsługi podnośnika bezpośrednio z kosza roboczego. Taka praca posiada wiele zalet — pozwala Ekipie na pełną kontrolę nad położeniem ramienia i umożliwia szybsze działanie. Dodatkowo, pulpit sterowniczy jest mobilny i są sytuacje, w których należy lub warto go przenieść. W jakich momentach i jak to zrobić?
Kiedy należy lub warto myśleć o zmianie położenia pulpitu?
Pulpit sterowniczy podnośnika to około 20 cm wystającego urządzenia poza obręb kosza. To całkiem sporo, gdyż ten ruchomy element często znajduje się blisko innych przedmiotów. Kiedy wymagane jest, aby zmienić jego położenie, lub zaleca się je rozważyć?
- Przy składaniu ramienia — jeśli znajduje się w miejscu, w którym może zostać zniszczony.
- Przed każdą jazdą podnośnikiem po drogach — jeżeli jest ustawiony w pozycji innej, niż zalecana przez instrukcję/
- Przeszkadza w komfortowym dostaniu się do miejsca pracy.
Jak przenieść pulpit operatora w koszu na przykładzie wysięgnika Wumag WT-450 i w jakiej pozycji powinien być w czasie jazdy?
W maszynie Wumag WT-450 przenoszenie pulpitu składa się z kilku czynności. Blokują go śruby. Należy je odkręcić, ustawić urządzenie w innym miejscu kosza i zakręcić.
Pulpit mocuje się do górnej barierki. Zazwyczaj przed rozłożeniem wysięgnika znajduje się na przedniej części obudowanej platformy roboczej (w kierunku jazdy). Jego położenie wynika z zaleceń producenta. Ta pozycja ma podczas jazdy zmniejszyć opory powietrza działające na ten element. Przed ponownym przemieszczeniem pojazdu należy z powrotem zamontować pulpit w wyjściowym położeniu.
Kilka branż, które korzystają ze sterowania podnośnikiem z kosza i przenoszenia pulpitu
Pewnym zawodom i firmom samodzielne manewrowanie pojazdem przydaje się szczególnie. Jak również zmiana miejsca pulpitu wewnątrz kosza. Są to te, które potrzebują dużo przestrzeni w środku, albo dojeżdżają bardzo blisko do ściany.
Z tej opcji korzystają przede wszystkim:
- branża budowlana — żeby zwiększyć komfort pracy przy elewacji oraz swobodnie rozmieścić materiały wewnątrz kosza, np. duże reklamy, szyby czy blachy,
- inspektorzy elewacji — dla dokładniejszego zbadania stanu budynku,
- branża elektryczna — między innymi, aby dostać się blisko naprawianych elementów.
Sterowanie podnośnikiem z kosza otwiera wiele możliwości, które zdecydowanie warto wykorzystać. Mobilny pulpit operatora to dodatkowa zaleta przy pracy na wysokości. Przenoszenie go wymaga zachowania kilku zasad. Dzięki temu wiele branż korzysta z większej swobody w pracy i możliwości precyzyjnego działania.