W zamkniętych halach często wykonuje się pracę pod samym sufitem. W takich sytuacjach z reguły wynajmuje się elektryczne maszyny samojezdne. Istnieją jednak przypadki, kiedy do akcji musi wkroczyć podnośnik koszowy na samochodzie. Do jakich robót wykorzystuje się taki sprzęt? O czym trzeba pamiętać? Przeczytaj cały artykuł.
Zastosowanie podnośników koszowych na hali
Podnośniki koszowe ze względu na swoje gabaryty najczęściej pracują na zewnątrz. Natomiast w środku zamkniętej hali również mają swoje zastosowanie. Przede wszystkim, są one wykorzystywane do:
- przeprowadzania prac konserwacyjnych, naprawczych czy porządkowych;
- instalacji oświetlenia lub nagłośnienia,
- montażu systemów wentylacyjnych.
Zwyżki elektryczne, które często działają w magazynach czy halach mają mniejszy zasięg. Dodatkowym ograniczeniem, w zależności od maszyny może być fakt, że poruszają się one tylko góra-dół. Istnieją jednak sytuacje, w których Ekipa musi dostać się do ciasnych czy ciężko dostępnych przestrzeni pod odpowiednim kątem. Takie działania umożliwia samochodowy podnośnik koszowy z bardziej mobilnym ramieniem. Ułatwia to dokładne i szybkie wykonywanie prac.
Na co trzeba zwrócić uwagę, wynajmując podnośnik koszowy na samochodzie do prac wewnątrz budynku?
Aby maszyna mogła bezpiecznie wjechać w przestrzeń działań, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Należą do nich:
- Wentylacja pomieszczenia. Pierwszym najważniejszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wynajmie podnośnika koszowego, jest odpowiednie doprowadzanie powietrza. Sprawny system nawiewu i wywiewu powinien zapobiec gromadzeniu się spalin w przestrzeni.
- Waga i wymiary maszyny. Zarówno szerokość, jak i wysokość sprzętu muszą być odpowiednio dopasowane do rozmiarów drzwi, korytarzy oraz innych przeszkód wewnątrz hali. Na rynku można znaleźć maszyny o różnych gabarytach.
- Przestrzeń w środku hali. Trzeba również pamiętać o ocenie dostępnego miejsca w pomieszczeniu. Ewentualne przeszkody, takie jak narzędzia, regały, czy inne elementy infrastruktury, mogą utrudnić swobodne poruszanie się pojazdu.
Dlaczego warto skorzystać z podnośnika koszowego podczas pracy w zamkniętej hali?
Najczęściej do prac w środku budynku wykorzystuje się elektryczne podnośniki — przeważnie nożycowe. Taki sprzęt cechuje niski poziom emisji hałasu, brak konieczności reorganizacji przestrzeni czy łatwość obsługi. W tym przypadku komfortem jest również brak emisji spalin. Jednak w wielu przypadkach może okazać się, że potrzebny będzie podnośnik koszowy na samochodzie. Ma on również kilka zalet, dzięki którym można skutecznie wykorzystać go także do prac w zamkniętych przestrzeniach. Wśród nich wyróżnia się poniższe cechy:
- Jednym z głównych atutów jest obrotowy kosz. Pracownicy mogą łatwo dostosować pozycję do wymagań konkretnego zadania. To ważne w perspektywie dostania się do trudno dostępnych miejsc.
- Inną korzyścią jest wysięg boczny. To właśnie dzięki temu można pracować wśród ciasnych przestrzeni, do których maszyny o pionowym zasięgu mają utrudniony dostęp.
- Kolejną z zalet jest możliwość sterowania koszem z jego wnętrza oraz podpięcia w nim narzędzi do prądu. Ekipa może samodzielnie obsługiwać sprzęt oraz swobodnie pracować z własnym wyposażeniem.
Podnośnik koszowy ma wiele zastosowań w pracy w zamkniętej hali. Wybór odpowiedniej maszyny wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników. Teraz możesz rozważyć wszelkie za i przeciw zanim zdecydujesz się na wynajem takiego sprzętu.