Podnośniki koszowe i żurawie samojezdne to jedne z najczęściej używanych urządzeń w branży budowlanej do zadań wysokościowych. Zastosowanie tych maszyn różni się znacząco, w zależności od specyfiki prac. Czym zatem kierować się podczas ich wyboru? Przeczytaj o tym w artykule.
Kiedy sprawdzi się podnośnik koszowy?
Podnośniki koszowe wykorzystywane są do prac na różnych wysokościach. Przeznaczone są głównie do podnoszenia Pracowników oraz potrzebnych narzędzi na określoną przestrzeń nad ziemią.
Ich zastosowanie jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdzie występuje konieczność wykonania działań instalacyjnych, konserwacyjnych czy malarskich. Sprawdzają się zatem przy robotach takich, jak mycie elewacji, montaż reklamy, okien lub klimatyzacji, czyszczenie rynien, naprawa dachów oraz podczas mniejszych działań budowlanych.
Wynajmowane są także do większych realizacji, jak na przykład plany filmowe czy stawianie sieci napowietrznych. Więcej o pracach, przy których wykorzystywane są najczęściej, napisano tutaj: https://www.ehc-krakow.pl/blog/7-prac-do-ktorych-warto-wynajac-zwyzke/.
Kiedy sprawdzi się żuraw samojezdny?
Żurawie samojezdne przeznaczone są do przenoszenia ciężkich ładunków na duże wysokości i odległości. Ich główną zaletą jest mobilność oraz zdolność do pracy w różnorodnych warunkach terenowych.
Wykorzystuje się je bardzo często do robót budowlanych wymagających podnoszenia elementów konstrukcyjnych o dużej masie. Przykładowo wykonują takie działania, jak transport stalowych belek, prefabrykatów betonowych czy artykułów instalacyjnych. Ich zastosowanie jest także kluczowe podczas budowy wysokich budynków, mostów i sieci napowietrznych. Pomagają również w przemyśle energetycznym, na przykład przy montażu turbin.
Czym kierować się przy wyborze?
Wybór podnośnika koszowego lub żurawia samojezdnego zależy przede wszystkim od specyfiki robót. Jeśli masz do wykonania działania z przenoszeniem ciężkich materiałów, to powinieneś zdecydować się na tę drugą opcję. Przy robotach związanych z transportem ludzi, lepsza będzie maszyna posiadająca kosz, z której wnętrza można bezpiecznie pracować.
Trzeba zaznaczyć, że istnieje jednak wyjątek. Czasami większe podnośniki koszowe o wysięgu 45 lub 70 metrów pod obudowaną platformą roboczą posiadają atestowany hak. Wykorzystuje się go do podnoszenia ładunków na duże wysokości. Zatem warto mieć to na uwadze podczas zamawiania maszyny.
Zdarzyć może się również konieczność wynajęcia zarówno żurawia samojezdnego, jak i podnośnika koszowego do jednego zlecenia. Obie maszyny stanowią świetne uzupełnienie. Jedna posłużyć może do dźwigania materiałów, a inna do zapewnienia wygodnego dostępu dla Pracowników montujących elementy na wysokości. Zatem wspólne wykorzystanie obu urządzeń usprawnia prace budowlane, zapewniając większą efektywność działań.
Już wiesz, jak odróżnić podnośnik koszowy od żurawia samojezdnego. Proces wyboru jednej z tych maszyn powinien teraz przebiegać znacznie sprawniej. Jeśli jednak nadal masz pewne wątpliwości, to skontaktuj się z wypożyczalnią. Doświadczeni Specjaliści zawsze służą pomocą.