Podnośniki to urządzenia wykorzystywane do transportu ludzi, którzy mają do wykonania prace na wysokości. Używane są w wielu branżach i często specyficznych miejscach, dlatego istnieje kilka rodzajów tego typu maszyn. Najpopularniejsze z nich to podesty nożycowe i teleskopowe. Jaka jest między nimi różnica? Przeczytaj.
Podstawowe rodzaje podnośników ze względu na sposób pracy
Na rynku istnieje kilka rodzajów podnośników koszowych. Każdy z nich ma unikalne cechy i zastosowania. W zależności od sposobu pracy wyróżnia się:
- Podnośniki nożycowe,
- Podnośniki teleskopowe,
- Podnośniki przegubowe.
Główne różnice między podnośnikiem nożycowym a teleskopowym
Jedne z najpopularniejszych rodzajów urządzeń służących do podnoszenia ludzi na wysokości, to podnośniki nożycowe i teleskopowe. Mimo że oba wykorzystuje się do podobnych celów, to występuje między nimi istotna różnica: budowa ramienia.
- Podnośnik nożycowy – posiada kosz umiejscowiony na konstrukcji łączników w kształcie litery “X”. Swoim wyglądem przypomina, jak sama nazwa wskazuje, nożyce. Ramię tej maszyny porusza się wyłącznie w pozycji pionowej. Dlatego ważne jest aby był ustawiony bezpośrednio pod miejscem, gdzie mają być przeprowadzone prace.
- Podnośnik teleskopowy – wyposażony jest w wysięgnik, którego budowa podobna jest do żurawia samojezdnego. Posiada duży zasięg ruchów oraz spory udźwig. Dzięki temu może wykonywać działania, znajdując się nawet kilka metrów od miejsca robót.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat różnic pomiędzy tymi maszynami, to zostało opisane tutaj: https://www.ehc-krakow.pl/blog/kto-moze-obslugiwac-podnosnik-koszowy-i-jak-dobrac-taki-sprzet-do-prac/
Praca na wysokości wewnątrz budynku – możliwości i ograniczenia
Podczas pracy wewnątrz budynków zarówno podnośniki nożycowe, jak i teleskopowe oferują różne możliwości i posiadają inne ograniczenia.
Każda z maszyn ma określoną wagę, która powinna zostać uwzględniona podczas dokonywania wyboru. Zwłaszcza ze względu na ograniczenia tonażowe występujące w różnych miejscach. Podnośniki teleskopowe są cięższe niż nożycowe. Przekłada się to jednak na ich większe możliwości udźwigu kosza.
Kolejna kwestia dotyczy rodzaju silnika. Wewnątrz hal lub innych zamkniętych obiektów, mogą działać jedynie maszyny z napędem elektrycznym. Są jednak wyjątki, gdy istnieje właściwa wentylacja, przez którą spaliny będą mogły wydostać się na zewnątrz. Wtedy bezproblemowo można działać z podestem teleskopowym-samochodowym.
Wielkość hali wpływa również na szanse i ograniczenia pracy konkretnego rodzaju maszyny. Konieczne jest uwzględnienie wysokości i szerokości przejazdowej. Podnośniki powinny zmieścić się w drzwiach wejściowych do budynku. Dlatego trzeba poznać szczegółowo ich parametry.
Decydując się na wybór konkretnego rodzaju podnośnika, istotne jest zapoznanie się ze specyfiką jego budowy. Każda z tych maszyn wspiera działania na wysokości, jednak może to robić w zupełnie innych przestrzeniach. Jeśli będziesz potrzebował porady w tej kwestii, warto skontaktować się z lokalną wypożyczalnią tego typu sprzętu.