Każde przedsiębiorstwo prowadzące magazyn powinno dążyć do maksymalnej wydajność i efektywności kosztowej procesów logistyki wewnętrznej. Audyt magazynu wydaje się być podstawową odpowiedzią na problemy pojawiające się w obszarze logistyki wewnętrznej. Według wielu ekspertów, audyt magazynu powinien odbywać się przynajmniej raz w roku, a jego częstotliwość powinna zależeć o złożoności i wielkości operacji realizowanych w obiekcie. Inni twierdza, że przynajmniej raz w roku powinien być weryfikowany każdy z kluczowych procesów zachodzących w magazynie, jako element jednej dużej całości.
Czym jest audyt magazynu?
Audyt magazynu jest złożoną oceną procesów, przepływu pracy i materiałów oraz sposobu zarządzania logistykę wewnętrzną. Oceną, która umożliwia identyfikację tych obszarów, które funkcjonują w sposób wymagający poprawy – w zależności od potrzeb operacyjnych danego przedsiębiorstwa.
Audyt magazynu umożliwia zwiększenie wydajności i produktywności personelu, redukcję kosztów operacyjnych i zwrotów towaru oraz wpływa pozytywne na standardy obsługi klienta, a co za tym idzie, umożliwia budowanie przewagi konkurencyjnej poprzez logistykę.
Kto powinien przeprowadzić audyt magazynu?
Audyt magazynu zazwyczaj jest realizowany poprzez doświadczony zespół badawczo-projektowy.
Ważnym elementem audytu magazynu jest weryfikacja poziomu bezpieczeństwa w obiekcie. Audytorzy sprawdzają m.in. magazyn pod kątem potencjalnych zagrożeń oraz personel pod kątem sposobu wykonywania zadań i posiadanych kompetencji.
Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultingu logistycznego. Audyt magazynu jest w takich okolicznościach przeprowadzany przez firmę zewnętrzną. Powierzenie audytu stronie trzeciej wyklucza ocenę sytuacji na bazie indywidualnych doświadczeń i preferencji. Celem audytu jest otrzymanie obiektywnych informacji, które w przyszłości przełożą się na sukces całego przedsiębiorstwa.
Czy warto przeprowadzić audyt magazynu?
Audyt magazynu może być traktowany jako swoista ewaluacja operacji realizowanych w obiekcie logistycznym – umożliwiająca bieżące korygowanie potencjalnych problemów operacyjnych.
Prawidłowo przeprowadzony audyt magazynu to gwarancja bezpieczeństwa i wydajności obiektu, które przekłada się na najwyższą wartość dla ostatecznego klienta danego przedsiębiorstwa.
Audyt magazynu kończy się raportem, który ocenia poszczególne obszary według przyjętej metodologii badawczej. Zaproponowany system punktowy powinien być wzbogacony o aspekt opisowy oraz podstawą rekomendację działań naprawczych.
Raport z audytu magazynu służy kadrze zarządzającej jako swoisty drogowskaz oraz podstawowe źródło danych do podejmowania strategicznych decyzji.
W czasach rosnących oczekiwań klientów wydajny magazyn jest obowiązkowym elementem nowoczesnego przedsiębiorstwa, a precyzyjne ułożone i wydajne procesy wewnętrzne przekładają się na rentowność biznesu.
Artykuł partnera