Rodzaje pokryć dachowych - wybór, cechy, porównanie
kolorowe dachówki ceramiczne, rodzaje pokryć dachowych

Rodzaje pokryć dachowych

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego, należy uwzględnić zarówno względy estetyczne techniczne, jak i cenę samego pokrycia dachowego. Pod względem konstrukcyjnym należy rozpatrzeć ciężar pokrycia (zobacz tabelę poniżej). Poszczególne rodzaje pokryć dachowych różnią się nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, wagą oraz walorami estetycznymi, lecz także technologią montażu.

Rodzaj pokryciaCiężar [kN/m2]
dachówka ceramiczna0,400-0,750
dachówka cementowa0,420-0,550
blachy dachowe0,020-0,100
papa0,010-0,065
łupek0,250-0,350
płyty włóknisto-cementowe0,120-0,200
gonty bitumiczne0,080-0,150
strzecha0,750
pokrycia z tworzyw sztucznych0,010-0,040
Ciężar pokryć dachowych w zależności od rodzaju pokrycia

Dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne należą do jednych z najtrwalszych materiałów, ponadto są materiałem niepalnym oraz odpornym na zmianę temperatury. Dachówki ceramiczne są również jednym z najcięższych pokryć dachowych. W związku z tym stosowanie ich jako pokrycie dachowe wymaga znacznie wytrzymalszej więźby niż w przypadku lekkich pokryć dachowych. Warto wspomnieć, iż do montażu dachówek nie trzeba wykonywać sztywnego poszycia dachu. Dachówki w przekroju poprzecznym mogą mieć kształt płaski czy też wyprofilowany o różnej głębokości tłoczenia. Sposób montażu umożliwia wymianę uszkodzonych dachówek bez konieczności rozbierania całego pokrycia. Dostępne na rynku dachówki można zakupić w kolorze naturalnym, barwione pigmentami, powierzchniowo, glazurowane (zwane również szkliwionymi — ich powierzchnia pokryta jest cienką powłoką szklistą otrzymaną w wyniku podwójnego wypalania) oraz angobowane (dachówki angobowane, czyli dachówki pokryte cienką warstwą gliny o znacznie lepszej jakości, która po wypaleniu tworzy powłokę matową bądź półmatową). Ze względu na kształt można wyróżnić następujące rodzaje dachówek:

  • mnich i mniszka,
  • karpiówki,
  • holenderki,
  • zakładowe.

Krycie dachówkami ceramicznymi

Dachówki cementowe

Dachówki cementowe mają zbliżony kształt oraz wymiar, jak w przypadku dachówek ceramicznych. Produkowane są z mieszaniny piasku kwarcowego cementu o niskiej zawartości wapnia oraz wody. Mieszanka ta jest barwiona już na etapie produkcji. Dachówki cementowe charakteryzują się równie wysoką wytrzymałością co dachówki ceramiczne, jednak są od nich znacznie tańsze.

Krycie dachówek cementowych

Blachy dachowe

Blachy dachowe są najczęściej wybieranym materiałem na pokrycia dachowe. Podobnie, jak w przypadku dachówek, blachy nie wymagają wykonania sztywnego poszycia dachu. Oznacza to, że do wykonania pokrycia wystarczy wcześniej przygotowany ruszt z łat. Pod względem materiału, z którego są wykonane, można wyróżnić takie materiały, jak: stal powlekana, miedź, cynk czy też aluminium. Biorąc pod uwagę profil, można wyróżnić następujące rodzaje pokryć blaszanych:

  • z blach płaskich,
  • trapezowe,
  • dachówkowe,
  • faliste.

Zobacz więcej na temat pokryć z blach

Pokrycie z papy

Pokrycie z papy można klasyfikować ze względu na pełnioną funkcję oraz miejsce wbudowania. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, można wyróżnić papy: izolacyjne, podkładowe oraz wierzchniego krycia. W przypadku pokryć dachowych najczęściej stosuje się jedną lub dwie warstwy papy o różnych grubościach. W pierwszym przypadku stosuje się wyłącznie papę nawierzchniową, natomiast przy wykonaniu pokrycia z dwóch warstw, pierwszą z nich stanowi papa podkładowa, na którą układa się następnie warstwę nawierzchniową.

Zobacz więcej na temat pokryć z papy:

Pokrycia papowe – przygotowanie podłoża

Pokrycia papowe jedno i dwuwarstwowe

Pokrycia_papowe wentylowane

Gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne są wykonane z papy asfaltowej. W jednej z krawędzi wycina się różne kształty przypominające dachówki, np. rybie łuski, dachówki karpiówki, prostokątne, itp. Górna powierzchnia pokrywana jest barwioną posypką. Montaż gontów bitumicznych wymaga jednak wykonania pełnego poszycia oraz warstwy z papy podkładowej.

Zobacz więcej na temat pokryć gontów bitumicznych

Zobacz też

Dach płatwiowo-kleszczowy

blachodachówkablachy dachowedachówka cementowadachówka ceramicznapaparodzaje pokryć dachowych
Udostępnij:
Rodzaje pokryć dachowych
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022