Pokrycia papowe jedno- i dwuwarstwowe - instrukcje montażu
dach płaski, papa na dachu płaskim, dach płaski pokryty papą, Pokrycia papowe

Pokrycia papowe jedno i dwuwarstwowe

Pokrycia papowe jednowarstwowe

Jednowarstwowe pokrycia papowe wykonuje się przeważnie na pełnym poszyciu (deskowaniu) dachu. W tym celu można stosować papy asfaltowe wierzchniego krycia na tekturze oraz papy smołowe z mineralizowaną powłoką. Papę można układać równolegle lub prostopadle w stosunku do okapu, zależy to jednak od nachylenia połaci dachowej. W przypadku krycia równoległego należy układać papę na zakład wynoszący minimum 10 cm, zgodnie z nachyleniem połaci dachowej. Pierwsze pasmo układa się wzdłuż okapu przybijając górny brzeg papy. Mocowanie dolnego brzegu zależy od sposobu odprowadzenia wody z dachu. Dla dachów bezrynnowych dolny brzeg pierwszego z pasm zagina się, a następnie przybija do deski okapowej za pomocą gwoździ papowych. W przypadku okapu z rynnami dolny brzeg papy z pierwszego pasma przykleja się do pasa nadrynnowego stosując lepiki na gorąco.

Kolejne pasma papy układa się tak, by dolny brzeg pasma zachodził 10 cm na papę niższego pasma. Górny brzeg montuje się gwoździami zachowując odstęp od 40 do 50 cm. Dolny brzeg pasma należy przykleić lepikiem oraz przybić gwoździami w odstępach od 5 do 10 cm, następnie miejsce łączenia (zakład) zabezpieczyć lepikiem od góry.

Pokrycie papowe jednowarstwowe z papy asfaltowo-polimerowej wierzchniego krycia mogą być wykonywane zarówno poprzez zgrzewanie, jak i mocowanie mechaniczne. W przypadku łączenia papy w sposób mechaniczny liczbę łączników określa się indywidualnie dla każdego obiektu w zależności od usytuowania połaci dachowej.

Pokrycia papowe dwuwarstwowe

Pokrycia papowe dwuwarstwowe wykonuje się z papy podkładowej oraz papy wierzchniego krycia. Wykonując pokrycie papowe na podłożu drewnianym, jako pierwszą z warstw można stosować papę podkładową lub papę wierzchniego krycia (w przypadku papy wierzchniego krycia, papę należy układać posypką do dołu). Dla podłoży betonowych jako pierwszą warstwę można stosować papę na tekturze lub welonie szklanym. Drugą warstwę należy dobrać w zależności od nachylenia połaci dachowej. Podobnie, jak w przypadku pokryć jednowarstwowych, papę układa się w sposób równoległy bądź prostopadły do okapu. Ułożone pasma papy należy przybić, natomiast kolejne pasma papy układać zachowując zakład pasma minimum 10 cm.

Zobacz też

Pokrycia papowe cz.1 – przygotowanie podłoża

Rodzaje izolacji połaci dachowych

Dach płatwiowo-kleszczowy

papapokrycia dwuwarstwowepokrycia jednowarstwowepokrycia papowe
Udostępnij:
Pokrycia papowe jedno i dwuwarstwowe
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022