Dachówki cementowe - montaż: potrzebne kroki i techniki
dachówka cementowa, Dachówki cementowe

Dachówki cementowe

Dachówki cementowe produkowane są z mieszaniny piasku kwarcowego, cementu oraz wody. Mieszankę tą barwi się już na etapie produkcji. Dachówki mają zbliżony kształt oraz wymiar, jak w przypadku dachówek ceramicznych. Charakteryzują się równie wysoką wytrzymałością co dachówki ceramiczne, jednak są od nich znacznie tańsze. Biorąc pod uwagę ciężar własny, dachówki cementowe uważa się jako pokrycie ciężkie.

Przygotowanie podłoża

Dachówki cementowe układa się i montuje podobnie, jak dachówki ceramiczne. Przed rozpoczęciem montażu należy ułożyć folię / membranę wstępnego krycia (dobieramy w zależności od przeznaczenia poddasza) bezpośrednio na krokwiach bądź na deskowaniu w zależności od wybranego rozwiązania. W kolejnym etapie należy ułożyć kontrłaty oraz łaty, na których montuje się następnie dachówki. Dachówki cementowe należą do pokryć ciężkich, w związku z tym należy zwrócić uwagę na przekrój łat, który jest zależny od rozstawu krokwi. Łaty należy dobrać na podstawie obliczeń statycznych.

Montaż dachówek cementowych

Montaż należy rozpocząć równolegle do okapu. Kolejne warstwy powinny zachodzić na sąsiednie niżej ułożone rzędy na długość wynoszącą od 6 do 9 cm. W przypadku pokryć dachówkami należy pamiętać o tym, że im niższy spadek dachu, tym szczelniejsze powinno być pokrycie dachowe. W praktyce oznacza to, że w przypadku mniejszego spadku należy stosować większe zakłady, co wiąże się ze zmniejszeniem rozstawu łat. Poziomy rząd dachówek, w którym styki są prostopadłe do okapu, należy przesunąć względem styków, w sąsiednim rzędzie na szerokość równą połowy szerokości dachówki zachowując tolerancje do 10 mm. Sposób montażu dachówek, jak i ilość stosowanych elementów łączących określa producent. W większości przypadków do montażu stosuje się takie elementy, jak spinki oraz wkręty w zależności od rodzaju dachówki.

Zobacz też

Pokrycia papowe – przygotowanie podłoża

Krycie dachówkami ceramicznymi

Gonty bitumiczne – sposób montażu

dachówka cementowa
Udostępnij:
Dachówki cementowe
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022