Praca na zewnątrz w nocy z podnośnikiem a przepisy BHP
prace nocne ze zwyżką koszowa, praca na moście, wymiana lamp, zielona balustrada, zmrok, noc

Praca na zewnątrz w nocy z podnośnikiem a przepisy BHP

Praca na zewnątrz w porze nocnej powinna być realizowana w konkretnych warunkach oraz w odpowiednim czasie. Normy prawne zawierają dokładny zakres czasowy, w którym można wykonywać roboty na nocnej zmianie. Jakie elementy powinny być oświetlone, aby były dostrzegalne dla innych? Jak zwiększyć widoczność maszyn (np. podnośników koszowych)? Przeczytaj.

Praca w nocy w świetle prawa

Zgodnie z przepisami, pracodawcy mają elastyczność w ustalaniu godzin nocnych. Obejmują one okres między 21:00 a 7:00.

Istnieje określony limit pracy w porze wieczornej. Dotyczy on zwłaszcza pracowników wykonujących działania szczególnie narażone na zagrożenia, obciążające fizycznie lub umysłowo. Ten limit wynosi 8 godzin.

Zleceniodawca sam decyduje, kiedy dokładnie będą wykonywane roboty, na przykład od 22:00 do 6:00 w jednej firmie, a od 23:00 do 7:00 w innej. Co więcej, dla różnych pracowników działania w nocy mogą się różnić w zależności od zakresu ich obowiązków.

Warto mieć na uwadze, że praca w porze wieczornej, wiąże się również z wyższymi stawkami za godzinę. Dotyczy to także wynajmu maszyn budowlanych, na przykład podnośników koszowych lub żurawi samojezdnych. Cena jest uzależniona od tego, na jaki rodzaj sprzętu zdecyduje się klient.

Widoczność na placu budowy, jak o nią zadbać?

Aby lepiej widzieć różne elementy na placu budowy, należy zapewnić sztuczne oświetlenie. Wpłynie to na lepszą orientację w terenie i bezpieczne manewrowanie maszynami.

Kilka istotnych aspektów, które powinny być łatwo dostrzegalne to:

  • Tablice informacyjne i znaki ostrzegawcze, muszą być czytelne i jasne, nawet w warunkach ograniczonej widoczności. Zaleca się stosowanie specjalnych źródeł, takich jak lampy odblaskowe, które zwiększają czytelność oznakowania.
  • Ciężki sprzęt, który powinien być oświetlony światłem pozycyjnym. Podnośniki koszowe często wyposażone są w pomarańczowe światła błyskowe. Dzięki nim maszyny są widoczne z daleka po zmroku.

Ubrania ostrzegawcze, na przykład: kurtki lub kamizelki odblaskowe. Operatorzy podnośników koszowych, zawsze powinni mieć na sobie roboczą odzież ochronną. Dzięki temu, pracownicy są zauważalni przez inne osoby, znajdujące się na terenie robót.

BHP w kontekście pracy nocnej

W świetle przepisów dotyczących Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP), pracodawcy zobowiązani są do podejmowania szczególnych działań. Mają one na celu zminimalizowanie ryzyka związanego z pracą w porze nocnej. Należą do nich:

  1. Przygotowanie oceny ryzyka zawodowego i poinformowanie o niej pracowników.
  2. Sporządzenie instrukcji BHP dla konkretnego stanowiska.
  3. Przestrzeganie limitu czasu pracy.
  4. Dokumentacja działań wykonywanych w porze nocnej. Raportowanie jest przydatne do późniejszej analizy realizowanych robót.
  5. Zapewnienie pracownikom właściwej odzieży roboczej. W przypadku Operatorów podnośników koszowych, może być to na przykład kamizelka lub kurtka odblaskowa.

Jeśli roboty wykonywane są w godzinach od 21:00 do 7:00, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na powyższe aspekty. Po zmroku widoczność różnych elementów jest ograniczona, dlatego wymaga się zachowywania wszelkich środków ostrożności. Zwłaszcza, gdy pracuje się w pobliżu maszyn ciężkich, jak podnośniki koszowe czy żurawie samojezdne.

Czynności zabronione z podnośnika koszowego

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków

prace nocne
Udostępnij:
Praca na zewnątrz w nocy z podnośnikiem a przepisy BHP
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022