Szerokość kosza podnośnika koszowego
Praca na wysokości, praca z podnośnika koszowego na wieży kościoła, podnośnik koszowy

Szeroki kosz – w czym przydaje się ta unikalna cecha podnośnika

Praca z podnośnikiem koszowym, to tak naprawdę wykonywanie zlecenia w obudowanej platformie roboczej. Trochę podobnej do rusztowania, ale zdecydowanie bardziej mobilnej i bezpieczniejszej. W czym realizację zadań ułatwia to, jeśli kosz jest szeroki? Czy na rynku często spotkasz modele z takim atutem?

Jakie są standardowe wymiary obudowanych platform podnośników?

Podnośniki z reguły posiadają kosze o szerokości do 2 m. W praktyce najwygodniej wykonuje się w nich roboty jednej, maksymalnie dwóm osobom. Wszystko zależy od tego, ile rzeczy zabiera się ze sobą do obudowanej platformy. Jeśli firma chce zainwestować w sprzęt z większą wygodą pracy w koszu, to decyduje się na zakup lub wynajem maszyny z poszerzoną powierzchnią.

Czy szeroki kosz jest od razu dostępny w każdym modelu maszyny?

Obudowane platformy o szerokości 4 m są rzadko spotykane na rynku. Wynika to z dodatkowych kosztów montażu takiego udogodnienia. Przeważnie są to modele wysięgników z rozsuwaną platformą roboczą. Mechanizm ten jest aplikowany już na etapie powstawania podnośnika w fabryce. Przed zakupem lub wynajmem podnośnika koszowego należy dopytać o tę kwestię.

rozsunięta platforma robocza w podnośniku koszowym nad wodą

Jakie branże wykorzystują duże platformy robocze?

Można tu wziąć pod uwagę dwa sektory:

  1. Kosze te są szczególnie przydatne dla branż, które w tym samym czasie chcą przytwierdzić szeroki element z jednej i drugiej strony. Przykładem są firmy montujące pylony reklamowe. Po podaniu go przez dźwig od góry, mogą jednocześnie przymocować element z prawej i lewej strony przez osoby przebywające w jednej platformie roboczej. Zmniejsza się tym samym koszty. Zamiast dwóch podnośników na realizacji pojawia się jeden.
  1. Dodatkowo szeroki kosz sprawdza się w branżach, które do prac na wysokości potrzebują zabrać ze sobą sporo elementów. Pracownicy mają wtedy komfortowe warunki do pracy. W końcu wszystkie materiały i narzędzia mogą rozłożyć na szerokości nawet 4 m, zamiast gnieść się na 2 m.

Jakie ograniczenia ma praca w szerokim koszu?

Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest dopuszczalny udźwig. Duże obudowane platformy są przeważnie skonstruowane na zasadzie rozsuwania się. Wraz ze zwiększeniem jej powierzchni automatycznie spada maksymalna waga, jaka może znajdować się w koszu.

W praktyce oznacza to, że pracując na większej powierzchni obudowanej platformy, możesz zabrać ze sobą do góry mniejszy ciężar niż wtedy, gdy jest zsunięta. Dokładne dane liczbowe w tej kwestii można sprawdzić na wykresach technicznych konkretnego modelu podnośnika koszowego. Jeśli wynajmujesz ten sprzęt, możesz o to także zapytać wypożyczalnię.

Już wiesz, czym jest szeroki kosz i kiedy znajduje zastosowane. Na jego temat warto jednak zapamiętać głównie jedną rzecz: im większa powierzchnia robót dla pracowników, tym bardziej komfortowo wykonają oni swoje zadania. Szczególnie jeśli w grę wchodzą prace na wysokości.


Podnośnik koszowy
Udostępnij:
Szeroki kosz – w czym przydaje się ta unikalna cecha podnośnika
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022