Szalunek tracony to nowoczesna forma deskowania stosowana w celu formowania elementów konstrukcji betonowych. Ze względu na szereg zalet szalunek tracony znajduje zastosowania zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w przypadku większych obiektów wielorodzinnych. Deskowanie tradycyjne wiąże się ze znacznie większą pracochłonnością, gdyż po zaschnięciu i osiągnięciu przed beton wytrzymałości konieczny jest jego demontaż. Szalunek tracony stanowi integralną część budynku z chwilą zabetonowania elementu. Dostępne na rynku rozwiązania szalunku traconego wykonuje się najczęściej z płyt styrodurowych XPS bądź impregnowanych płyt wiórowo-cementowych. W związku z tym materiał, z którego wykonuje się szalunek tracony stanowi dodatkową izolację termiczną. Jest to niezwykle ważne w przypadku wykonywania takich elementów jak wieńce czy nadproża okienne, ponieważ nieocieplone stanowią źródło strat ciepła.
Szalunek tracony – zalety rozwiązania
- Brak demontażu to niewątpliwie jedna z największych zalet tego rozwiązania. Jak już wyżej wspomniano szalunek w chwili betonowania stanowi integralną część obiektu. Brak demontażu deskowania przekłada się na zmniejszenie robocizny oraz skrócenia czasu realizacji robót.
- Dodatkowa izolacyjność termiczna – elementy szalunku traconego wykonuje się z płyt styrodurowych XPS lub płyt wiórowo-cementowych, dzięki czemu konstrukcja posiada dodatkową izolację termiczną, minimalizując mostki termiczne.
- Montaż szalunku traconego należy do prostych czynności. W przypadku szalunku traconego wieńca formy przytwierdza się do muru za pomocą wkrętów lub kotew. Montaż szalunku traconego nie wymaga rusztowań, w związku z tym zwiększa się bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac.
- Żywotność materiału – materiał stosowany to produkcji szalunków traconych jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, jak i również na działanie pleśni oraz grzybów.
- Koszt wykonania – wbrew pozorom zastosowanie szalunku traconego okazuje się rozwiązaniem tańszym niż użycie szalunku tradycyjnego. Pomimo wyższych kosztów związanych z zakupem form traconych, całkowite koszty wykonania szalunku tradycyjnego, uwzględniające prace związane z demontażem, a także konieczność zastosowania dodatkowych narzędzi, przewyższają wykonanie systemu szalunku traconego. Ponadto zastosowanie szalunków traconych minimalizuje ilość użytych materiałów i odpadów budowlanych.
Zobacz też:
Pustak z wełną mineralną – dane techniczne
Zaprawa murarska ciepłochronna
Beton komórkowy – charakterystyka i zastosowanie