Szalunek tracony: oszczędność i efektywność w budownictwie
Szalunek tracony

Szalunek tracony – rodzaje i zastosowanie

Szalunek tracony to nowoczesna forma deskowania stosowana w celu formowania elementów konstrukcji betonowych. Ze względu na szereg zalet szalunek tracony znajduje zastosowania zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w przypadku większych obiektów wielorodzinnych. Deskowanie tradycyjne wiąże się ze znacznie większą pracochłonnością, gdyż po zaschnięciu i osiągnięciu przed beton wytrzymałości konieczny jest jego demontaż. Szalunek tracony stanowi integralną część budynku z chwilą zabetonowania elementu. Dostępne na rynku rozwiązania szalunku traconego wykonuje się najczęściej z płyt styrodurowych XPS bądź impregnowanych płyt wiórowo-cementowych. W związku z tym materiał, z którego wykonuje się szalunek tracony stanowi dodatkową izolację termiczną. Jest to niezwykle ważne w przypadku wykonywania takich elementów jak wieńce czy nadproża okienne, ponieważ nieocieplone stanowią źródło strat ciepła.

Szalunek tracony – zalety rozwiązania

  • Brak demontażu to niewątpliwie jedna z największych zalet tego rozwiązania. Jak już wyżej wspomniano szalunek w chwili betonowania stanowi integralną część obiektu. Brak demontażu deskowania przekłada się na zmniejszenie robocizny oraz skrócenia czasu realizacji robót.
  • Dodatkowa izolacyjność termiczna – elementy szalunku traconego wykonuje się z płyt styrodurowych XPS lub płyt wiórowo-cementowych, dzięki czemu konstrukcja posiada dodatkową izolację termiczną, minimalizując mostki termiczne.
  • Montaż szalunku traconego należy do prostych czynności. W przypadku szalunku traconego wieńca formy przytwierdza się do muru za pomocą wkrętów lub kotew. Montaż szalunku traconego nie wymaga rusztowań, w związku z tym zwiększa się bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac.
  • Żywotność materiału – materiał stosowany to produkcji szalunków traconych jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, jak i również na działanie pleśni oraz grzybów.
  • Koszt wykonania – wbrew pozorom zastosowanie szalunku traconego okazuje się rozwiązaniem tańszym niż użycie szalunku tradycyjnego. Pomimo wyższych kosztów związanych z zakupem form traconych, całkowite koszty wykonania szalunku tradycyjnego, uwzględniające prace związane z demontażem, a także konieczność zastosowania dodatkowych narzędzi, przewyższają wykonanie systemu szalunku traconego. Ponadto zastosowanie szalunków traconych minimalizuje ilość użytych materiałów i odpadów budowlanych.


Zobacz też:

Pustak z wełną mineralną – dane techniczne

Zaprawa murarska ciepłochronna

Beton komórkowy – charakterystyka i zastosowanie

Błędy podczas murowania ścian

Roboty murarskie i tynkarskie – BHP na budowie

Przyczyny i skutki uszkodzeń konstrukcji murowych

betonowanieSzalunek tracony
Udostępnij:
Szalunek tracony – rodzaje i zastosowanie
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022