Wybór pompy do betonu: rodzaje i zastosowanie
betonowanie konstrukcji pompą do betonu, mieszanka betonowa w deskowaniu, układanie mieszanki betonowej, rodzaje pomp do betonu

Rodzaje pomp do betonu

Wybór właściwej pompy do betonu zależy przede wszystkim od miejsca wbudowania mieszanki betonowej. Prace budowlane często odbywają się na znacznej wysokości bądź w trudno dostępnych miejscach. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp do betonu, w związku z tym o wiele łatwiej wybrać właściwe rozwiązanie do realizowanego projektu budowlanego. Poniżej znajdują się rodzaje pomp do betonu z wyszczególnieniem ich zalet.

Pompa wysięgnikowa

Pompa wysięgnikowa to rodzaj pompy do betonu, który charakteryzuje się sterowanym ramieniem hydraulicznym rozprowadzającym beton dokładnie w te miejsca, w które jest nam potrzebny. Pompy wysięgnikowe znajdują swoje zastosowanie zwykle podczas dużych projektów budowlanych. Do ich zalet można zaliczyć znaczne długości wysięgników sięgające nawet 80 m oraz łatwość sterowania.

Pompa stacjonarna

Pompy stacjonarne w odróżnieniu od pomp wysięgnikowych charakteryzuje się mniejszą zwrotnością. Pompa stacjonarna może być zamontowana zarówno na samochodzie ciężarowym, jak i posiadać własny system jezdny, w którym wyposażona jest w gąsienice umożliwiające poruszanie się po terenie budowy. W pompie stacjonarnej mieszanka betonowa pompowana jest przez gumowe węże lub stalowe rurociągi. Pompy stacjonarne, dzięki ogromnej sile pompowania mieszanki betonowej, znajdują swoje zastosowanie nie tylko na małych budowach, ale również w obiektach wysokościowych. Ich główną zaletą jest duża wydajność nawet do 100 m3 oraz precyzyjność. Duża wydajność oraz wysokie ciśnienie pompy pozwala na dostarczenie mieszanki betonowej na znaczne odległości.

Pompa mobilna

Pompa mobilna (pompogruszka) jest połączeniem środka transportu mieszanki betonowej z pompą z podajnikiem. Jest to kompaktowe rozwiązanie znajdujące swoje zastosowanie w małych realizacjach budowlanych. Do głównych zalet pompy mobilnej można zaliczyć: znacznie niższe koszty, szybkość pracy, łatwa obsługa, duża mobilność, duży zasięg.

Warto pamiętać

Przy wyborze właściwego rodzaju pomp do betonu dla konkretnego projektu budowlanego należy dokładnie rozważyć takie czynniki, jak:

  • projekt mieszanki betonowej,
  • odległości pionowe i poziome do miejsca wbudowania mieszanki betonowej,
  • wielkość zastosowanego kruszywa,
  • objętość lub ilość betonu.

Zobacz też

Jak oszacować ilość drutu wiązałkowego?

Dokument WZ betonu

Wykonywanie konstrukcji betonowych – Odbiór deskowania

Rodzaje cementów

betonbetonowaniepompa mobilnapompa stacjonarnapompa wysięgnikowapompogruszkapompy do betonu
Udostępnij:
Rodzaje pomp do betonu
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022