W branży budowlanej bardzo ważną rolę odgrywa sprzęt pomagający przenosić ciężkie ładunki. Jest kilka rodzajów takich maszyn. Najczęściej używanymi są żurawie samojezdne i wieżowe. Który będzie lepszy? Wybór może być trudny, dlatego warto poznać różnice między nimi. Dowiedz się więcej na ten temat.
Czym różni się żuraw samojezdny od wieżowego?
Te dwie maszyny pomimo tego, że posiadają wiele podobieństw, mają również różnice. Dzięki nim mogą wykonywać swoją pracę — przenoszenie ładunków, w zupełnie innym zakresie. Wśród cech takiego sprzętu, w którym obserwuje się rozbieżności wymienia się:
- mobilność,
- tonaż,
- koszty,
- rodzaje prac.
W dalszej części zostaną omówione te różnice pomiędzy żurawiem samojezdnym a wieżowym. Dzięki temu dowiesz się o nich więcej.
Jak wygląda mobilność poszczególnych żurawi?
Pierwszą z kwestii, którą trzeba poruszyć, jest budowa tych maszyn. Żurawie samojezdne są urządzeniami mobilnymi — posiadają własne koła. Docierają nimi w poszczególne miejsca prac. Dzięki temu mogą być używane w sytuacjach wymagających zmiany lokalizacji sprzętu. Są one także szybkie w ustawieniu i gotowe do działania, praktycznie natychmiast. Ponadto kabina znajduje się na maszynie. Oznacza to, że operator ma widok od dołu.
Natomiast dźwignice stacjonarne montowane są najczęściej przy placach budowy i pozostają w jednym miejscu przez cały czas. Są one wyposażone w wysokie wieże, które umożliwiają podnoszenie ładunków na znaczne wysokości. Sama kabina również znajduje się wyżej. Operator ma stamtąd lepszy widok. Dodatkowo sam montaż i demontaż tych maszyn jest czasochłonny. Wymaga także specjalistycznego sprzętu oraz pracowników. Przekłada się to na dłuższy czas przygotowania do pracy w porównaniu do żurawi samojezdnych.
Udźwig żurawia samojezdnego i wieżowego
Parametry techniczne tych maszyn również są różne. Żurawie stacjonarne mają mniejszy maksymalny udźwig, ale mogą osiągać większe wysokości. To idealne narzędzia do wznoszenia wieżowców.
Żurawie samojezdne natomiast mogą podnieść większy tonaż. Na rynku można znaleźć m.in. sprzęt o udźwigu 50 ton. Ponadto są również bardziej mobilne w przypadkach częstych zmian lokalizacji i ustawień.
Jak wygląda koszt wynajmu żurawi samojezdnych i wieżowych?
Żurawie stacjonarne wymagają znacznych nakładów na montaż i demontaż. Wynajem tego rodzaju maszyny będzie bardziej opłacalny dla dłuższych projektów, gdzie jej pełne możliwości mogą być wykorzystane.
Żurawie samojezdne są natomiast tańsze w krótkoterminowym użytkowaniu. Składa się na to niższa cena transportu i brak dodatkowych kosztów związanych z rozłożeniem maszyny. Wynajem tego rodzaju sprzętu jest zwykle korzystniejszy, gdy działanie wymaga szybkiej reakcji.
Który dźwig wybrać do poszczególnych prac?
Żurawie samojezdne najlepiej sprawdzają się w projektach, przy których potrzeba dużej mobilności i elastyczności. Przykładem takich prac są:
- budowy domów jednorodzinnych,
- sieci wysokiego napięcia,
- transport pojedynczych materiałów,
- czy te na terenach rozległych, gdzie żuraw musi być często przestawiany.
Są one także korzystne w działaniach o krótkim terminie, gdzie liczy się szybkie ustawienie i gotowość do pracy.
Żurawie wieżowe najczęściej wykorzystuje się przy tworzeniu wielkich budynków, wieżowców oraz innych konstrukcji, które wymagają podnoszenia ładunków na duże wysokości. Stabilność i zasięg czynią je idealnymi dla projektów długoterminowych, gdzie można w pełni wykorzystać ich parametry techniczne.
Wybór odpowiedniego sprzętu zależy od specyfiki działań. Analizując różnice między żurawiem samojezdnym a wieżowym, możesz wybrać ten, który będzie odpowiadał Twoim działaniom. Jeśli jednak nadal potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z wypożyczalniami. Pomogą podjąć decyzję.