Przygotowanie ścian do ocieplenia ścian: krok po kroku
Przygotowanie ścian do ocieplenia

Przygotowanie ścian do ocieplenia

Podstawową czynnością, jaką należy wykonać przed wykonaniem ocieplenia jest właściwe przygotowanie ścian. Bez względu na to czy mamy do czynienia z nowo wybudowanym budynkiem, czy budynkiem już użytkowanym, podłoże powinno spełniać prawidłowe wymagania. W pierwszej kolejności należy ocenić stan naszego podłoża, które musi być suche, nośne, jak i wolne od wszelkich zanieczyszczeń (np. zapylenia, luźnych fragmentów farb bądź innych powłok) oraz wolne od luźnych fragmentów tynku. Są to bardzo ważne czynności, ponieważ klejenie płyt styropianowych na źle przygotowane podłoże obniży przyczepność zaprawy klejącej do podłoża.

Oczyszczenie powierzchni ścian

Na proces przygotowania powierzchni ścian składa się wiele czynności. Pierwszą z nich jest oczyszczenie ścian, czyli usunięcie wszystkich czynników mogących obniżyć przyczepność kleju do podłoża. W tym celu należy usunąć brud (np. błoto), tłuszcz oraz kurz. Do usunięcia zabrudzeń można użyć np. szczotki, natomiast powierzchnie zatłuszczone należy zmyć ciepłą wodą pod ciśnieniem. W przypadku, gdy termoizolacja wykonywana jest na budynku użytkowym, na którym wykonano warstwę tynku, przygotowując podłoże należy dodatkowo zwrócić uwagę na przyczepność tynku do podłoża oraz przyczepność warstw malarskich do tynku. Z powierzchni ściany należy usunąć luźne części tynku oraz tynk o słabej przyczepności tzw. „głuchy” tynk. Tynk jest nieprzyczepny do podłoża, jeśli podczas pukania wydaje głuchy odgłos. Ponadto należy usunąć luźne (odspajające) warstwy powłok malarskich poprzez skrobanie, np. szpachelką.

Naprawa powierzchni ścian

Kolejnym etapem składającym się na przygotowanie podłoża jest naprawa powierzchni ścian. Zakres napraw obejmuje naprawę ewentualnych zarysowań oraz uzupełnienia większych ubytków. W przypadku większych zarysowań na powierzchni muru należy zastosować właściwą technologię naprawczą spajającą mur (np. naprawa rys metodą iniekcji). Uzupełnieniu podlegają ubytki powyżej 1 cm, które należy wypełnić szpachlówkami bądź innymi zaprawami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz.

Gruntowanie podłoża

Gruntowanie jest ostatnią czynnością, jaką należy wykonać podczas przygotowania podłoża do wykonania termoizolacji. Zarówno stare tynki, jak i inne podłoża o dużej nasiąkliwości należy zagruntować. Gruntowanie pełni bardzo ważną funkcję: wzmacnia podłoże, zmniejsza chłonność podłoża, a także zwiększa przyczepność zaprawy klejącej, zapewniając przy tym prawidłowe oddychanie ściany. W przypadku podłoży o znacznie większej chłonności zaleca się wykonanie dwukrotnego gruntowania. Do kolejnych prac związanych z montażem termoizolacji można przystąpić po całkowitym wyschnięciu gruntu.

Zobacz też:

Rodzaje ścian murowych

Wymagania konstrukcyjne ścian i murów

Przyczyny i skutki uszkodzeń konstrukcji murowych

Rodzaje wiązania cegieł w murze

Przygotowanie ścian do ocieplenia
Udostępnij:
Przygotowanie ścian do ocieplenia
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022