Kształt cegieł umożliwia wykonanie muru na wiele sposobów. W zależności od sposobu ułożenia można wyróżnić następujące rodzaje (sposoby) wiązania cegieł w murze: krzyżykowe (weneckie), pospolite (kowadełkowe), wielorzędowe (amerykańskie), polskie (wendyjskie lub gotyckie), holenderskie, blokowe, flamandzkie, główkowe, śląskie, wozówkowe.
Wiązanie krzyżykowe (weneckie)
Wiązania krzyżykowe polegają na naprzemiennym ułożeniu warstwy wozówkowej i warstwy główkowej. Ułożenie cegieł w taki sposób tworzy kształt podobny do krzyża, stąd też pochodzi nazwa wiązania. Warstwy cegieł w powyższej metodzie przesuwa się względem siebie o 1/2 cegły zapewniając połączenie spoin poprzecznych oraz podłużnych. Rodzaje wiązań krzyżowych przedstawiono na poniższym rysunku:

Wiązanie polskie (gotyckie) / śląskie
Wiązanie polskie polega na murowaniu główek cegieł w kolumnie zachowując przesunięcie każdej z główek o połowę jej szerokości względem cegieł znajdujących się w rzędzie nad i pod nią. W przypadku wiązania śląskiego wiązania wyglądają tak samo, jak w wiązaniu polskim, z tym że pomiędzy główkami znajdują się dwie wozówki.

Wiązanie pospolite (kowadełkowe)
W przypadku wiązania pospolitego dla murów o grubości 1/2 cegły, wszystkie cegły ułożone są wozówkowo, a spoiny poprzeczne przesunięto o 1/2 lub 1/4 cegły. Dla grubszych ścian cegły układa się w warstwy wozówkowe i główkowe, a spoiny poprzeczne/podłużne przesuwa się o 1/4 cegły. Ze względu na grubość ściany występują różne przesunięcia spoin podłużnych:
- dla murów grubości 1/2 cegły spoiny poprzeczne można przesunąć o 1/2 czy też 1/4 cegły,
- w murach o większej grubości spoiny podłużne należy przesunąć względem siebie o 1/4 cegły.

Wiązanie wielorzędowe (amerykańskie)
Wiązanie wielorzędowe (amerykańskie) składa się z układanych naprzemiennie pięciu warstw wozówkowych i jednej główkowej. Oznacza to, że pionowe spoiny podłużne pięciu kolejnych warstw ułożonych wozówkowo przykrywane są warstwą ułożoną główkowo.

Wiązanie główkowe i blokowe
W przypadku wiązania główkowego całą powierzchnię muru układa się główkami cegieł, dzięki czemu elewacja wygląda na wykonaną z drobnych elementów/kwadratów. W wiązaniu blokowym prawie cała powierzchnia murowana jest wykonana stroną wozówkową, główka natomiast pojawia się co 4 cegły.

Wiązania wozówkowe
Wiązania wozówkowe należą do najbardziej popularnej metody układania cegieł w murze. Wszystkie warstwy składają się wyłącznie z wozówek. Ze względu na rozkład cegieł można wyróżnić wiązanie wozówkowe z przesunięciem o 1/3, 1/2 i 1/4 cegły.

Wiązanie flamandzkie i holenderskie
W przypadku wiązania flamandzkiego cegły układa się naprzemiennie stroną wozówkową i główkami. W kolejnych warstwach wozówka jest nad główką, a główka na wozówką. Wiązanie holenderskie polega na układaniu naprzemiennym cegieł wozówką i główką, natomiast w kolejnej warstwie układa się wyłącznie główki.
