Jak powinno wyglądać podłoże pod pracę podnośnikiem koszowym?
Podłoże pod pracę podnośnikiem koszowym

Jak powinno wyglądać podłoże pod pracę podnośnikiem koszowym?

Aby podnośnik koszowy mógł rozpocząć pracę, musi stanąć na odpowiednim podłożu. Jest to bardzo istotna kwestia, jeśli chcesz uniknąć groźnych sytuacji. Jak powinno wyglądać podłoże pod pracę podnośnikiem koszowym?

Elementy architektury

Należy pamiętać, że podnośniki koszowe to urządzenia, które potrafią ważyć nawet kilkadziesiąt ton. Dlatego w pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę na wszelkie elementy architektury, które mogą doprowadzić do zapadnięcia się ziemi pod maszyną. Zalicza się do nich:

  • piwnice,
  • ruszty kratkowe,
  • studzienki kanalizacyjne,
  • rurociągi,
  • szyby.

Ważne okazują się także krawężniki. Podnośnik koszowy potrzebuje miejsca do rozłożenia się. Trzeba pamiętać, że stopa jego podpory musi całą swoją powierzchnią przylegać do podłoża. Jej stanie w połowie na drodze, a w połowie na innej wyższej lub niższej powierzchni jest zabronione. Powinna być w jednym poziomie.

Sąsiedztwo linii napowietrznych

Prace podnośnikiem koszowym w bezpośrednim sąsiedztwie linii napowietrznych, o ile sieć jest włączona, są zakazane. W trakcie wykonywania realizacji należy zwrócić na to szczególną uwagę. Przeoczenie tej kwestii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Rodzaj podłoża

Brak utwardzonego podłoża może wykluczyć pracę maszyny na danym terenie. Wynika to z faktu, że mogłaby ona się po prostu zapaść. Dlatego ważne jest, by jeszcze przed przyjazdem podnośnika koszowego sprawdzić grunt. Jeśli jest on grząski, należy wykonać utwardzenie. Może do tego posłużyć kruszywo lub płyty betonowe.

Odległość i kąt stoku naturalnego

Przepisy BHP określają bezpieczny odstęp i maksymalny kąt stoku naturalnego w pobliżu ustawienia podnośnika koszowego. Informacje na ten temat prezentują się następująco:

podłoże podnośnik

Wpływ podkładów na bezpieczeństwo prac

Zaleca się korzystanie z nich w każdej sytuacji. Dzięki temu powierzchnia przylegania podpory zwiększa się i stabilność gruntu wzrasta. Należy jednak pamiętać, aby podkłady w każdym przypadku były suche. Oblodzenie, oleje, tłuszcze i inne substancje smarujące zagrażają w tym wypadku bezpieczeństwu.

Kolejną istotną kwestią jest poprawne rozłożenie tych elementów. Ważne jest tutaj dobre osadzanie na terenie i brak skręcenia. Dzięki temu stopy podpór i podkłady zapewnią odpowiednie warunki do pracy podnośnikiem koszowym.

Jeszcze przed przyjazdem maszyny warto zorientować się czy wszystkie wyżej opisane elementy sprzyjają jej pracy. To właśnie one wpływają na bezpieczeństwo realizacji.


udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Czym kierować się wybierając podnośnik koszowy?

Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?

Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione

podnośnikiżurawie
Udostępnij:
Jak powinno wyglądać podłoże pod pracę podnośnikiem koszowym?
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022