Przygotowanie podłoża pod prace żurawiem samojezdnym
Przygotowanie podłoża pod prace żurawiem

Przygotowanie podłoża pod prace żurawiem samojezdnym

Budowa domu ma to do siebie, że często jest wykonywana w terenach, gdzie brak jest zabudowań, a tym samym dróg dojazdowych. Rozpoczęcie działania w takiej lokalizacji wymaga dodatkowego wzmocnienia podłoża. Dzięki temu sprzęt budowlany może dojechać na miejsce bez większych wpadek. Jak wygląda przygotowanie terenu pod przyjazd i pracę żurawia samojezdnego?

Na co powinno się zwrócić uwagę, zanim żuraw samojezdny wjedzie na Twoją budowę?

Utwardzenie terenu to jedno. Jednak są także inne rzeczy, które mogą ograniczyć pracę maszyn budowlanych o dużym tonażu. Jeszcze przed przyjazdem takiego sprzętu, należy sprawdzić:

  1. Czy droga żurawia samojezdnego będzie prowadzić przez studzienki lub infrastrukturę kanałów ściekowych – jeśli tak, istnieje ryzyko ich uszkodzenia i zapadnięcia się maszyny.
  2. Przez jakie przewyższenia terenu planowany jest przejazd sprzętu – w przypadku dużych kolein lub pofałdowanej powierzchni może dojść do przechylenia się żurawia samojezdnego w jedną ze stron i w konsekwencji tego, do przewrócenia.

Wytyczenie drogi maszyny z wykluczeniem powyższych rzeczy pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca pracy. Zaoszczędzi to stresu i nerwów, które mogłyby wyniknąć w przypadku uszkodzenia żurawia samojezdnego.

W jaki sposób utwardzić podłoże?

Sposobów na takie działanie jest kilka. W głównej mierze są one uzależnione od budżetu, jaki chcesz na to przeznaczyć. Końcowy efekt w każdym przypadku jest taki sam: umożliwienie bezpiecznego przejazdu i pracy sprzętów budowlanych, w tym żurawia samojezdnego. Utwardzenie podłoża można wykonać:

  1. Za pomocą kruszywa

Najtańsza z metod. W zależności od wyboru rodzaju kruszywa może ona kosztować więcej lub mniej. Najczęściej w tym rozwiązaniu stosuje się nawierzchnię z tłucznia. Materiał jest wysypywany na wybraną powierzchnię i utwardzany za pomocą specjalnych urządzeń (np. zagęszczarek).

  1. Przy użyciu płyt betonowych

Droższa alternatywa dla kruszywa. Z płyt betonowych wykłada się całą drogę lub tylko przestrzeń, po której będą poruszać się koła maszyn budowlanych (np. żurawia samojezdnego). Jest to często stosowana metoda w przypadku leśnych dróg dojazdowych.

  1. Poprzez wyłożenie kostki brukowej

Najdroższa z opcji. Jest ona jednak najbardziej solidna. Warto ją zastosować w powierzchniach, w których masz pewność, że posłuży również po budowie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze na jej demontaż.

Co może się stać, jeśli na budowie brak jest utwardzonego podłoża?

Należy pamiętać, że urządzenia budowlane są bardzo masywne i ważą kilkadziesiąt ton. Wiedząc to, łatwo sobie wyobrazić, co może się stać w przypadku wjazdu ciężkiego sprzętu na grząski teren.

W takim wypadku może dojść do zakopania się maszyny (np. żurawia samojezdnego). Rodzi to dodatkowe koszty. W celu wyciągnięcia urządzenia potrzebny jest kolejny sprzęt, a prace budowlane muszą zostać na jakiś czas wstrzymane.

Jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego jeszcze przed zamówieniem żurawia samojezdnego warto sprawdzić czy miejsce, na które ma wjechać, utrzyma jego nacisk na podłoże.


udźwig kosza w podnośniku

EHC Karol Zagajewski
EHC Kraków


Zobacz też:

Co pracownicy BHP sprawdzają podczas kontroli żurawi samojezdnych na budowach?

Specyfikacja techniczna żurawia samojezdnego – podwozie

Udźwig kosza – co powinieneś wiedzieć zanim zamówisz podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy – prace prawnie dozwolone i zabronione

utwardzanie podłożażuraw samojezdny
Udostępnij:
Przygotowanie podłoża pod prace żurawiem samojezdnym
Napisane przez
Karol Zagajewski
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
0
like
0
so-so
1
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022