Fundamenty murowane: bloczki betonowe, pustaki zasypowe i inne
Ściany fundamentowe

Ściany fundamentowe murowane

W budownictwie mieszkalnym jednorodzinnym ściany fundamentowe najczęściej wykonuje się jako murowane. W odróżnieniu od ścian monolitycznych jest to rozwiązanie, które nie wymaga wykonywania skomplikowanego deskowania. Do wykonania ścian fundamentowych w technologii murowej najczęściej stosuje się drobnowymiarowe elementy, takie jak: bloczki betonowe, pustaki zasypowe, cegły czy kamień naturalny.

Ściany z bloczków betonowych

Ściany fundamentowe z bloczków betonowych są niewątpliwie najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku obiektów o niewielkich obciążeniach. Znajdują swoje zastosowanie jako ściany fundamentów, ale również w przypadku obiektów podpiwniczonych. Bloczki betonowe charakteryzują się przede wszystkim wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz mrozoodpornością. Wykonanie ściany fundamentowej z bloczków betonowych jest stosunkowo proste, jednak utrudnieniem podczas wznoszenia ścian jest ich duży ciężar. Bloczki betonowe muruje się zaprawą cementową stosując wiązanie pospolite, czyli z przesunięciem o 1/2 długości bloczka. Na rynku dostępne są bloczki o grubości 12, 24 oraz 38 cm, co pozwala na dużą swobodę zarówno podczas projektowania, jak i wykonywania ścian fundamentowych z bloczków betonowych.

Ściany fundamentowe
Ściana fundamentowa z bloczków betonowych: 1 – ława fundamentowa, 2 – izolacja przeciwwilgociowa, 3 – bloczki betonowe.

Ściany z pustaków zasypowych

Pustaki zasypowe stanowią alternatywę dla betonowych ścian monolitycznych. Wykonanie ścian z pustaków zasypowych stanowi pewnego rodzaju szalunek tracony, co pozwala na uniknięcie wykonania pracochłonnego deskowania. Pustaki układa się na sucho stosując wiązanie pospolite (z przesunięciem o 1/2 pustaka) bez stosowania zaprawy, dzięki czemu wykonanie jest znacznie szybsze niż w przypadku tradycyjnego murowania. Pustaki zasypowe posiadają duże otwory, w których umieszcza się zbrojenie, a następnie wypełnia się mieszanką betonową bądź lekką mieszanką keramzytobetonową.

Ściany fundamentowe
Ściana fundamentowa z pustaków zasypowych: 1- ława fundamentowa, 2 – izolacja przeciwwilgociowa, 3 – bloczki betonowe.

Ściany z elementów ceramicznych

Materiałem stosowanym na ściany fundamentowe z elementów ceramicznych mogą być cegły lub pustaki ceramiczne. Niewątpliwą zaletą tych materiałów jest mały ciężar własny elementów, co pozwala na znaczne przyspieszenie prac. Ściany fundamentowe z elementów ceramicznych mogą mieć grubość 25 cm lub 38 cm. Elementy ceramiczne układa się stosując wiązanie pospolite z przesunięciem o 1/2 cegły. Wykonanie ścian fundamentowych z cegły wiąże się jednak ze zbyt dużą pracochłonnością, co przekłada się na koszt wykonania. Alternatywą dla cegieł ceramicznych mogą być pustaki ceramiczne.

Ściany z kamienia naturalnego

Ściana z kamienia naturalnego wiąże się z bardzo dużą pracochłonnością, a do jej wykonania należy zatrudnić wyspecjalizowaną brygadę. Kamienie posiadają nieregularny kształt, co sprawia problem zarówno z dopasowaniem, jak i wypełnieniem spoin tak, by poszczególne kamienie nie stykały się ze sobą. Obecnie ściany fundamentowe z kamienia naturalnego wykonuje się bardzo rzadko. Wykonanie ścian z kamienia jest pracochłonne i bardzo kosztowne.


Zobacz też:

Rodzaje fundamentów bezpośrednich

Ławy fundamentowe betonowe i żelbetowe

ściany fundamentowe
Udostępnij:
Ściany fundamentowe murowane
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022