Listwa startowa w termoizolacji - rodzaje, funkcje i montaż
Listwa startowa

Listwa startowa, dawać czy nie dawać?

Wykonanie termoizolacji budynku składa się z wielu etapów począwszy od przygotowania podłoża, montażu płyt, wykonanie warstwy zbrojącej czy wykonanie warstwy nawierzchniowej. Istotny jest jednak sposób w jaki zaczynamy nasze prace termoizolacyjne, i tu pojawia się pytanie czy warto dawać listwę startową? Listwa startowa (zwana też cokołową) pełni wiele ważnych funkcji ponadto znacznie ułatwia rozpoczęcie prac termoizolacyjnych, jednak pomimo tego wiele firm wciąż uważa, że jest to zbyteczne rozwiązanie.

Rodzaje listwy startowej

Na rynku można spotkać listwy startowe wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium (najczęściej wybierane). Aluminiowe listwy startowe wykonuje się z cienkiej blachy perforowanej o długości 2 m. Listwy dostępne są w różnych szerokościach dostosowanych do grubości ocieplania. Do połączenia listw stosuje się specjalne łączniki dylatacyjne wykonane z tworzywa sztucznego. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem są listwy startowe wykonane z tworzywa sztucznego zespolone z siatką z włókna szklanego. W przeciwieństwie do listw aluminiowych, w przypadku listw z tworzywa konieczne jest dodanie oddzielnego kapinosa.

Czy listwa startowa jest konieczna?

Według instrukcji systemów termoizolacyjnych montaż listwy startowej jest wskazany. Fakt ten można uzasadnić zaletami wynikającymi z montażu listwy do których można zaliczyć:

  • Ułatwienie wypoziomowania pierwszego rzędu płyt,
  • Wzmocnienie cokołu, stanowiąc ochronę dla termoizolacji,
  • Zabezpiecza przed dostaniem się gryzoni pod płyty termoizolacji,
  • Zabezpiecza przed wnikaniem zimnego powietrza pod płyty termoizolacji w wyniku czego może dojść do kondensacji pary wodnej,
  • Pełni funkcję kapinosa przez co spływająca woda po elewacji odrywa się od powierzchni ściany, zmniejszając tym ryzyko zawilgocenia cokołu.

Listwa startowa – montaż

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać przed montażem listwy jest przygotowanie podłoża. Podłoże w miejscu montażu listwy musi być całkowicie równe zapewniając dobre przyleganie do powierzchni muru. Ponadto należy zadbać o uzupełnienie wszystkich ubytków na powierzchni muru.

Montaż listwy zaczynamy od wykonania pomiarów wyznaczając poziom mocowania listwy. Do wyznaczenia poziomu świetnie się sprawdzi np. poziomica laserowa. Listwy mocuje się na wysokości nie mniejszej niż 20 cm nad poziomem terenu. Listwy mocuje się do powierzchni ścian za pomocą kołków rozporowych, należy jednak pamiętać o właściwym dobraniu łączników w zależności od rodzaju materiału z którego wykonana jest ściana. W przypadku listwy o długości 2 m należy zastosować od 8 do 10 kołków (z czego 2 kołki należy przeznaczyć na montaż końców listwy), taka ilość zapewnia trwały i stabilny montaż. W listwach mocowanych na narożach należy uważać by nie uszkodzić naroża ściany podczas nawiercania otworów na kołki. Konieczne jest więc zachowanie odpowiedniego odstępu od naroża ściany.

Zobacz też:

Przygotowanie ścian do ocieplenia

Rodzaje ścian murowych

Wymagania konstrukcyjne ścian i murów

Przyczyny i skutki uszkodzeń konstrukcji murowych

Rodzaje wiązania cegieł w murze

Listwa startowa
Udostępnij:
Listwa startowa, dawać czy nie dawać?
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022