Iniekcja grawitacyjna: rozwiązanie dla wilgoci w budynkach
Iniekcja grawitacyjna

Iniekcja grawitacyjna

Zawilgocenie budynku to problem, który najczęściej można napotkać w fundamentach oraz ścianach piwnic. Wilgoć to problem, który dotyczy zarówno starych, jak i nowych budynków, w których nie ma hydroizolacji lub gdy hydroizolacja uległa uszkodzeniu. Wynikiem wadliwej hydroizolacji lub jej braku jest podciąganie kapilarne murów. Pojawienie się wilgoci jest niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i trwałości budowli. W wyniku zawilgocenia powstają zacieki, plamy oraz zapach stęchlizny. Wilgoć wpływa negatywnie na wytrzymałość, a także obniżenie izolacyjności termicznej. W związku z tym konieczne jest podjęcie prac naprawczych związanych z osuszaniem. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być iniekcja grawitacyjna.

Czym jest i na czym polega iniekcja grawitacyjna?

Jak już wyżej wspomniano, iniekcja grawitacyjna to jedna z metod stosowanych w celu osuszenia budynku. Metoda ta pozwala nie tylko na eliminację wilgoci, ale również odtworzenie izolacji poziomych i pionowych. Metoda polega na wykonaniu iniekcji we wcześniej przygotowanych otworach. W tym celu należy wykonać otwory o średnicy wynoszącej od 20 do 30 mm pod kątem wynoszącym od 15 do 45° względem płaszczyzny podłoża. Tak przygotowane otwory należy oczyścić z pozostałych zanieczyszczeń powstałych podczas wiercenia. Kolejnym etapem jest wykonanie iniekcji polegającej na wprowadzeniu specjalnych preparatów. Preparat przenika w głąb muru w wyniku grawitacji oraz podciągania kapilarnego. Czynność tą należy powtarzać aż do nasycenia muru preparatem (do chwili pojawienia się preparatu w sąsiednich otworach).

Najczęściej stosowanym preparatem do iniekcji grawitacyjnej są materiały mineralne (krzemianowe) lub z tworzyw sztucznych na bazie żywic. Materiały iniekcyjne powinny się charakteryzować wysoką odpornością na działanie czynników środowiskowych oraz zawilgocenie.

UWAGA: Metoda iniekcji grawitacyjnej nie sprawdzi się w przypadku zbyt wysokiego zawilgocenia. Ograniczenie stanowi sposób aplikacji środka iniekcyjnego. Aplikację należy przeprowadzić przez nawiercone otwory skierowane pod kątem w dół.


Zobacz też:

Naprawa rys metodą iniekcji

Technologia “białej wanny” – hydroizolacja strukturalna

Płyta fundamentowa w technologii “białej wanny”

Ściany fundamentowe w technologii “białej wanny”

Iniekcja grawitacyjna
Udostępnij:
Iniekcja grawitacyjna
Napisane przez
Paweł Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
0 reakcji
love
0
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2022